Arkansas
Bentonville
Master of Science
Dinesh Bhaskar Adapa
Little Rock
Bachelor of Science
Jenea Jordan
ALBANY (June 29, 2017) — The College of Saint Rose congratulates the students who earned undergraduate and graduate degrees and certificates of advanced study as members of the Class of 2017.
Students from the U.S. are listed alphabetically under their states, counties, hometowns and degrees or certificates awarded. International students follow. To view the names, scroll down and click on the states and countries of interest.
#
Bentonville
Master of Science
Dinesh Bhaskar Adapa
Little Rock
Bachelor of Science
Jenea Jordan
Fremont
Master of Science
Saikrishna Chakilam
Santa Barbara
Bachelor of Science
Avalon Jackson (cum laude)
Milpitas
Master of Science
Madhuri Nallapaneni
Aurora
Certificate of Advanced Study
Rupak Gautam
Master of Business Administration
Rupak Gautam
Fort Collins
Master of Science in Education
Devan Lyng
Danbury
Certificate of Advanced Study
Erika O’Leary
Fairfield
Certificate of Advanced Study
Kathleen Flaherty
Master of Science in Education
Kathleen Flaherty
New Fairfield
Bachelor of Science
Ashley Keenan (cum laude)
Stratford
Bachelor of Arts
Dominga Gleason
Bloomfield
Bachelor of Science
Travis Townsend
Glastonbury
Bachelor of Arts
Siobhan Treacy
South Glastonbury
Bachelor of Science
Ashley Flock
Bantam
Combined Bachelor of Science/Master of Science in Education
Michelle McFerran (summa cum laude)
Falls Village
Bachelor of Arts
Alexander Pecha
Terryville
Bachelor of Science
Timothy King (magna cum laude)
Middletown
Master of Science in Education
Amanda Chambers
Cheshire
Bachelor of Science
McKenzie Keddy
Certificate of Advanced Study
Kaitlin DeFrancesco (summa cum laude)
Guilford
Bachelor of Science
Colleen Burkle (summa cum laude), William Hahn
North Haven
Master of Science in Education
Lyly Tran
Waterbury
Master of Arts
Zelest Caraballo
West Haven
Bachelor of Science
Kyril Avdek, Catherine Fournier
Colchester
Bachelor of Arts
Lindsay Atkins
East Lyme
Bachelor of Science
Chloe Pearce (cum laude)
Saint Cloud
Certificate of Advanced Study
Cristina Narvaez
Stone Mountain
Bachelor of Science
Bria Davis
Fayetteville
Bachelor of Fine Arts
Ojwanna Wilson
Lawrenceville
Certificate of Advanced Study
Fatimah Hernandez
Master of Science in Education
Fatimah Hernandez
Chicago
Bachelor of Science
Taylor Nazon (cum laude)
Sycamore
Master of Science
Jigarkumar Rajpara
Cut Off
Bachelor of Science
Elie McRae (cum laude)
Old Orchard Beach
Bachelor of Science
Haley Kaliher
Windsor Mill
Master of Science
Srinikhil Chakilam
Rising Sun
Bachelor of Fine Arts
Alessia Catena (magna cum laude)
Gaithersburg
Master of Science
Nageswari Gorantla
Mashpee
Master of Science in Education
Jordan Gonzalski
Monterey
Bachelor of Science
Alexander Danza
North Adams
Bachelor of Science
Avery Witherell
Pittsfield
Bachelor of Science
Edson Chipalo (summa cum laude)
Master of Science in Education
Caroline Sinico (summa cum laude)
West Stockbridge
Bachelor of Arts
Jahna Stanton
North Easton
Bachelor of Science
Alan Sweet
Gloucester
Bachelor of Arts
Natalie Frontiero
Certificate of Advanced Study
Paul Francoeur
East Longmeadow
Bachelor of Science
Matthew Dalton (cum laude)
Burlington
Master of Science in Education
Susan Geevarghese
Lowell
Certificate of Advanced Study
Jodi Ahern, Brian Barry, Katherine Barry, Jennifer Carey, James McCabe, Meara Otero, Tim Patterson, Patrick Swett
Natick
Master of Arts
Karin Plumadore
North Reading
Master of Science in Education
Alexandra Devlin
Woburn
Master of Science
Basrur Sandesh Kamath
Braintree
Bachelor of Fine Arts
Katie Connolly (cum laude)
Master of Science
Kotireddy Marri
Foxborough
Bachelor of Arts
Alexandra Dindy (summa cum laude)
Franklin
Bachelor of Arts
Nicole Morelli
Norwood
Bachelor of Arts
Abigail Barker
Certificate of Advanced Study
Evita Rodriguez-Cochran
Hanover
Bachelor of Science
Maureen McIver
Plymouth
Master of Science in Education
Alison Murphy
Charlton
Bachelor of Science
Daniel White (magna cum laude)
Mendon
Bachelor of Arts
Amarie King (cum laude)
Shrewsbury
Bachelor of Science
Ellen Hirtle (summa cum laude), Taylor Nardone (cum laude)
Troy
Master of Science
Omchand Yenigalla
Melvin Village
Bachelor of Science
Diana Aponte (cum laude)
Rindge
Bachelor of Science
Stephanie Simoneau
Lisbon
Bachelor of Science
Sage Rundlett
Littleton
Bachelor of Science
Joshua Bogardus (magna cum laude)
Amherst
Bachelor of Science
Eric Howard
Manchester
Bachelor of Arts
Alyssa Gallagher (summa cum laude)
Master of Science in Education
Mari-Briege Dunn
Merrimack
Bachelor of Science
Sarah Wright
Nashua
Bachelor of Science
Grace Howard (cum laude), Kathryn Kierstead (magna cum laude)
Newmarket
Bachelor of Arts
Ashley Hogne
Egg Harbor Township
Master of Science in Education
Fatima Rubi
Cresskill
Bachelor of Fine Arts
Anna Pellicone
Edgewater
Certificate of Advanced Study
Emebet Bryan
Hasbrouck Heights
Master of Science in Education
Chris Labattaglia
New Milford
Certificate of Advanced Study
Disha Charles
Old Tappan
Certificate of Advanced Study
Kathleen Neer
Ramsey
Bachelor of Science
Caitlin Orlando
Ridgewood
Bachelor of Arts
Hannah Lee (magna cum laude)
Saddle Brook
Bachelor of Arts
Jake Lillman
Washington Township
Certificate of Advanced Study
Matthew Blank
Cherry Hill
Master of Science in Education
Stephanie Frasca (summa cum laude)
Swedesboro
Bachelor of Arts
Cara Downey
Bayonne
Bachelor of Science
Erica Traver
Annandale
Bachelor of Science
Matthew Kydala
North Brunswick
Certificate of Advanced Study
Ritu Patel
Master of Business Administration
Ritu Patel
Piscataway
Master of Science
Arpit Patel
Plainsboro
Master of Science
Sreedevi Sajja
Spotswood
Certificate of Advanced Study
Anna DiMonda
Freehold
Master of Science
Jayadattaperi Sastry Narasimhadevara
Ocean
Certificate
Andrew Accardi (magna cum laude)
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Andrew Accardi (magna cum laude)
Chester
Bachelor of Science
Patrick Flores (cum laude)
East Hanover
Certificate of Advanced Study
Lynne Galyas
Master of Science in Education
Lynne Galyas
Wharton
Bachelor of Arts
Nikki Buglino
Somerset
Certificate of Advanced Study
Alexandria Teryek
Sparta
Master of Science in Education
Kelly Chaney
Sussex
Combined Bachelor of Science/Master of Science in Education
Jessica Cacace (summa cum laude)
Linden
Certificate of Advanced Study
Audrey Frazier-Smith
Master of Science in Education
Audrey Frazier-Smith
Union
Master of Science in Education
Ankeeta Patel (cum laude)
Albany
Bachelor of Arts
Chloe Ader, Mary Brown (magna cum laude), Taylor Burkamp, Samara Finkle, Daniel Haglund (cum laude), Rashid Howell, Pablo Lajeunesse, Jessica Lopez, Anthony Macerola, Jayesh Madani, Talon Mclaughlin, Tess Thapalia, Lucas Tschantret
Bachelor of Fine Arts
Regina Coraldi, Kathryn King (magna cum laude), Jake Penn, Brandy Toler
Bachelor of Science
Edwin Afena, Tarek Atallah Benson, Joshua Baker, Stephanie Bartlett (magna cum laude), Casey Carpenter, Samantha Carr, Julie Casaccio (cum laude), Nicholas Cavin (cum laude), Drue Chrisikos, Sean Cohen, Bryan Cossart, Aidan Daft, Angela DeJesus, Vincent DeMarco, Nikolaos Louis Frank DeRito (cum laude), Destiny Dejesus, Catherine Dennis-Greener, Lucas Frese, Elisa Galbiati (magna cum laude), Leigha Hall, James Hodge (summa cum laude), Adil Inayatullah (magna cum laude), Maegan Jarvis, Celestial Joseph, Brittany Lee, Emma Link (mum laude), Alycia Little, Gregory Macri (magna cum laude), Meghan Mallon, Michael Maloney, Hianny Martinez, Mohit Massey, Yeleina Maye (mum laude), Menisha Megnauth (magna cum laude), Joseph Miller, Hannah Miner (magna cum laude), Bethany Nazarian (magna cum laude), Mariah Pasinski, Grace Payne, Alex Pisanello (summa cum laude), Ronald Ramundo (cum laude), Matthew Riley, Allyssa Rose (summa cum laude), Lauren Rose, Amirreza Samarbakhsh, Elaina Slater, Catherine Stelman, Christine Tompkins (cum laude), Marisa White, Desiree Williams, Aaron Williams (cum laude), Lewen Xu, Narely Zapata, Michael Zervos, Kliment Ziko (summa cum laude)
Certificate of Advanced Study
Vishwanath Akuthota, Tirth Barvaliya, Kevin Calacone, James Coffin, Elizabeth Delmonico, Ryan Gonch (cum laude), Jacqueline Hill, Jennifer Houlihan, Amy Irwin, Alexandria Marshall, Sarah Medina (cum laude), Jonathan McRae, Dannielle Melendez (cum laude), Bhavin Mistry, Jamella Montgomery, Shermaine Moore-Boakye, Fan Qi, Jessie Richards, Carlos Silva Urdaneta, Trang Vu (summa cum laude), Kahdijah Wimbush, Shravan Yadav
Combined Bachelor of Science/Master of Business Administration
Brianna Lee (magna cum laude), Betty Suiter-Graham, Sharoz Zaheer (cum laude)
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Chris David, Sarah Medina (cum laude), Paige Thomson (cum laude), Trang Vu (summa cum laude)
Master of Business Administration
Tirth Barvaliya, Kaylen Dayter (magna cum laude), Jeffrey Fryar, Naveen Mohan Gangishetty, Ryan Gonch (cum laude), Justin Hadley, Basile Kouamen, Dannielle Melendez (Cum laude), Bhavin Mistry, Fan Qi, Yashna Saxena, Zachary Snyder, Kahdijah Wimbush
Master of Fine Arts
Carol Jewell
Master of Science
Sujith Reddy Akkanti, Abhilash Akula, Sai Sandeep Akula, Naga Lakshmi Ala, Praveen Kumar Alapati, Venkatesh Andem, Venkata Srinivas Rao Arala, Srinivasa Reddy Baddigam, Raghuveer Reddy Bethelli, Anusha Boga, Premender Reddy Chittireddy, Kirity Choppadandi, Karyn Doke, Chacha Duclaire, Paiman Irani, Hassain Jalal, Divya Sree Kandi, Avinash Kolla, Ravinder Konukati, Ranadeesh Kusuma, Rahul Lachoriya, Nikhil Maddi, Venkatesh Manchala, Solange Mandevu (cum laude), Harish Marisetty, Robert Minje, Priyank Patel, Swathi Peddi, Sankeerthana Ratnam, Bala Vinodh Seemakurthi, Pranavkumar Sheladiya, Satyadeep Singh, Satish Reddy Sundadi, Sai Prasad Reddy Thokala, Saichand Vallakatla, Khushbuben Vanikar, Sai Santosh Vecha Jogeswara Naga, Sriker Vuppula, Siao-Huei Wang, Heng Yin
Master of Science in Education
Daronda Addison, Omar Alabdulaziz, Gianna Andreula (summa cum laude), Christina Bald, Michael Bellizzi, Nadia Marilia De Abreu Bengo, Emily Berben, Alexander Berg, Nisha Bernard-Stainrod, James Coffin, Iesha Colon Davila, Jacklyn Colvin, Henry Cumoletti, Kyle Dalton (magna cum laude), Bethany Davis, Kinda DeCrosta, Philip Faseun, Andrew Feeney, Emily Fletcher, Abigail Fox, Frederick Fuhrman (magna cum laude), Victoria Gorman, Amy Griffin, Alicia Holt-Riley, Andrea Janczyk, Kierra Keyes-Parker (summa cum laude), Laura Kirker, Alexandra Kollias (magna cum laude), Jung Bin Lee, Tresa Mathew, Joanne McKeon, Jonathan McRae, Brianna Meikle, Jennifer Meyerhoff, Antonia Miller, Sean Peer, Tiffany Porter, Jennifer Quell (magna cum laude), Lauren Revesz, Kesha Robinson, Tonya Russell, Astra Shekenbaeva, Ashley Shultis, Rebecca Spinner (magna cum laude), Matthew Stabler, Maxwell Weaver, Laura Wendorf
Altamont
Bachelor of Fine Arts
Rachel Gagnon
Bachelor of Science
Shelby Amato (cum laude), Amanda Bickford (summa cum laude), Hannah Conroy (cum laude), Aliyah Goodbee, Jodi White (cum laude)
Master of Science in Education
Michelle Clifford
Berne
Bachelor of Fine Arts
Courtney Stannard
Clarksville
Bachelor of Arts
Daniel Haggerty
Master of Science
Tamra Wright
Coeymans
Bachelor of Science
Jessica Peterson (cum laude)
Coeymans Hollow
Bachelor of Science
Joshua Frese
Cohoes
Bachelor of Science
Jerrison Forant, Sarah Murawski (magna cum laude), Jacob Nash
Certificate of Advanced Study
Christine Carioto
Master of Business Administration
Kyle Moran (summa cum laude), Juliana Thibodeau
Master of Science in Education
Veronica Fuda, Alexandrea LaCoss
Colonie
Bachelor of Arts
Michelle Hopf
Master of Arts
Tara Morgan
Delmar
Bachelor of Arts
Sean Gunner (summa cum laude)
Bachelor of Science
Alexander Bellizzi, Christopher O’Brien (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Rebecca Friedman
Master of Arts
Leslie Duncan Fottrell, Paulette Morgan
Master of Business Administration
Christopher Conway, David Midgette
Master of Science
Paul Amodeo
Master of Science in Education
Emily Crisorio, Courtney DeMarsh, Caitlin Devine, Mark Foster, Lee Friedlander, Michael McManus (summa cum laude)
East Berne
Bachelor of Science
Kerry Longendyke
Certificate of Advanced Study
Kristina Folmsbee
Glenmont
Bachelor of Arts
Elizabeth Harmon (cum laude)
Bachelor of Science
Connor McMahon
Certificate of Advanced Study
Gayle Reed
Master of Science in Education
Katherine Foley, Deanna Rappoccio
Greenville
Bachelor of Science
Brandon Mahoney (cum laude), Ashley Rothe (summa cum laude)
Guilderland
Bachelor of Arts
Maria Hartz
Bachelor of Fine Arts
Deanna Falvo, Jason Neal, Matthew Pietrykowski
Bachelor of Science
Olivia Bacon, Adam Bowers, Andrew Hallenbeck, Alicia Sherlock (magna cum laude), Christopher Stillman (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Gabriel Barbato
Combined Bachelor of Science/Master of Business Administration
Lauren Ward (magna cum laude)
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Rachael Pollack
Master of Business Administration
Raymond Callanan
Master of Science
Turki Alshammari, Paul Asamoah, Hima Bindu Cheruku, Weijian Du, Wessam Jambi, Kavya Sri Rachamallu, Sravanthi Thakkallapalli, Shashank Reddy Vadyala
Master of Science in Education
Michael Dempsey, Meaghan Drumm, Rachael Richmond, Kate Sutherland, Amanda Symons (summa cum laude)
Guilderland Center
Master of Science in Education
Matthew Fitzpatrick
Latham
Bachelor of Arts
Kimberly Van Vloodorp-Taylor (magna cum laude)
Bachelor of Science
Alyssa Iannotti (magna cum laude), Katherine McGan (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Carolyn Ruminski (magna cum laude), Julian Santos
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Michael Evans (cum laude)
Master of Arts
Yanique Burgos, Ryan Notro, Alicia Sharp
Master of Business Administration
Carolyn Ruminski (magna cum laude)
Master of Science
Bhakti Pandya (cum laude)
Master of Science in Education
Kaitlyn Castle (summa cum laude), Megan Planz, Alicia Rogers, Julian Santos, Lauren Schroeder
Loudonville
Bachelor of Arts
Nicholas Tario (cum laude)
Bachelor of Science
Gahl Amitay (cum laude), Jaime Durant, Joseph Molinaro
Certificate of Advanced Study
Brian Huskie, Anne LaSalle
Master of Science in Education
Hillary Brochu, Kimberly Cowles, Nicholas D’Orazio, Jaime Durant
Menands
Bachelor of Science
Monica Mall, William Messavussu
Certificate of Advanced Study
Gershom Keith
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Gershom Keith
Master of Business Administration
Rick Morales
Master of Science
Raghucharan Pagidimarri, Subarcha Pant
Ravena
Master of Science
Carmine Giangreco
Rensselaerville
Bachelor of Science
Jessica Pearson (magna cum laude)
Selkirk
Master of Business Administration
Felix Martinez, Joseph Rissacher (magna cum laude)
Slingerlands
Bachelor of Arts
Cassidy Reed
Bachelor of Fine Arts
Deanna Strait
Bachelor of Science
Lacy Palmiotto (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Philip Hauser
Master of Arts
Stephen Sullivan
Master of Business Administration
William Walker
Master of Science
Richard Connell
Master of Science in Education
Nicole Labate, Emily Labate, Dylan Moss
Voorheesville
Bachelor of Arts
Brendan Veeder
Bachelor of Science
Joseph Becker, Lindsay Reohr
Master of Arts
Julie Gillenwalters
Watervliet
Bachelor of Arts
Alexandria Harris
Bachelor of Science
Ashley Hamilton (cum laude), Alicia Quillinan, Lena Sposito (cum laude)
Combined Bachelor of Arts/Master of Science in Education
Melanie Leonard (magna cum laude)
Master of Business Administration
Jamie Guerin (summa cum laude)
Master of Science in Education
Erin Anderson (summa cum laude), Nicholas Comproski, Jennifer Crucetti (summa cum laude), Precious Franklin, Paola Garcia, Sierra Lynch
Westerlo
Bachelor of Science
Karina Hardy
Bronx
Bachelor of Arts
Victoria Creary, Tara Cullen, Rassey De Los Santos
Bachelor of Science
Ashley Borrego, Evanni Contreras (cum laude), Patience Cournoo, Chavelie Cruz, Jerisel Jimenez, Nyrobadiah Lewis, Coral Lopez, Amina Moumouni
Certificate of Advanced Study
Cassandra Baptiste, Keren Barreto, Krista Bianco, Brenda Castano, MariAngela Cavagna, Amanda Celentano (summa cum laude), Maziel Concepcion, Melvin Damaolao, Marguerite Douglas, Kirsy Duverge, Garth Gordon, Renata Halls, Vernon Johnson, Claire Kalambay, Camille Laird, Ellen Manigault, Vian McLean, Mellissa Miller, Carlos Ovalle, Maria Pena, Denise Pogue-Williams, Jessica Renovales, Anthony Simmons, Rochelle Smith, Florlilinda Sol Cruz, Mercedes Vazquez, Tonya Walker
Master of Business Administration
Garth Gordon
Master of Science in Education
Cassandra Baptiste, Keren Barreto, Brenda Castano, MariAngela Cavagna, Maziel Concepcion, Marguerite Douglas, Kirsy Duverge, Renata Halls, Claire Kalambay, Ellen Manigault, Vian McLean, Mellissa Miller, Bianca Raysor, Mercedes Vazquez, Tonya Walker
Binghamton
Bachelor of Arts
John Comfort
Master of Science in Education
Chelsea Hagerbaumer (magna cum laude), Martha May
Vestal
Bachelor of Science
Cassandra Manchester
Olean
Bachelor of Arts
Samuel Eckstrom (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Christina Devling
Moravia
Bachelor of Science
Lyndsy Hatfield
Fredonia
Certificate of Advanced Study
Karen Drummond (summa cum laude)
Kennedy
Bachelor of Science
Rachel Anderson (summa cum laude)
Elmira Heights
Bachelor of Science
Tyler Ungerland
Mount Upton
Bachelor of Science
Danielle Ebert (cum laude)
Norwich
Bachelor of Science
Ashley Eaton (magna cum laude)
Sherburne
Bachelor of Science
Alyssa Palmer
South Otselic
Certificate of Advanced Study
Georgia Gonzalez (magna cum laude)
Plattsburgh
Bachelor of Arts
Jonas Miller
Bachelor of Science
Kadijah Brown
West Chazy
Certificate of Advanced Study
Eric Bell
Canaan
Master of Science in Education
Sarah Patzwahl
Chatham
Master of Science
Jonathan Boehme
Claverack
Master of Science in Education
Kayla Harder
Germantown
Bachelor of Arts
Jessica Van Ort
Master of Business Administration
Brian Stickles
Ghent
Master of Science in Education
Mariah Sherman
Hudson
Bachelor of Science
Carly Martin, Faiza Sajid
Certificate of Advanced Study
Beverly Hayles
Kinderhook
Bachelor of Science
James Farrell, Heidi Proper (summa cum laude)
New Lebanon
Master of Arts
Daniel Brown
Niverville
Bachelor of Science
Molly Farrell
Philmont
Bachelor of Arts
Aaron Krein (magna cum laude)
Stuyvesant Falls
Bachelor of Science
Bradley Kurtz (cum laude)
Valatie
Certificate of Advanced Study
Michella Weiss
Master of Business Administration
Jan-Christian Leibecke, Michella Weiss
Master of Science in Education
Nicole Usher (summa cum laude)
Cortland
Bachelor of Science
Casey Bergeron, Alex Stevens
Jefferson
Bachelor of Science
Jasmine Jester
Oneonta
Bachelor of Science
Joseph Domion (magna cum laude)
Walton
Bachelor of Science
Shyla Rathmell
Master of Science in Education
Alyssa Tarantino
Amenia
Bachelor of Arts
Marina Ferreri
Clinton Corners
Master of Science in Education
Samantha Schreiber (magna cum laude)
Fishkill
Bachelor of Science
Anthony Bove, Eric Evangelisti
Hopewell Junction
Bachelor of Arts
Brian Carroll
Bachelor of Science
Joenel Lopez, Amanda Lucido (magna cum laude), Dominick Padilla
Certificate of Advanced Study
Laura Kilduff
Master of Science in Education
Kaylyn Ciullo, Kailee Whalen
Hyde Park
Bachelor of Science
Sarah Torreggiani
Lagrangeville
Bachelor of Science
Nicholas Fugaro, Michael Pasquarella, Cullen Spang, Jocelyn Strack (magna cum laude), Shannon Walsh (magna cum laude)
Master of Science in Education
Kevin Walsh
Pine Plains
Master of Science in Education
Sophia Osofsky
Poughkeepsie
Bachelor of Arts
Maria McNamara, Anne Vaeth (magna cum laude)
Bachelor of Science
Monica Enright (magna cum laude), Mya Mosher
Certificate of Advanced Study
Ronald Remick
Master of Science
Megan Stansmore
Poughquag
Master of Science in Education
Ashley Graham
Red Hook
Master of Science in Education
Cassandra Horton, Kerry Peterson
Rhinebeck
Certificate of Advanced Study
Kyle Albano
Staatsburg
Bachelor of Arts
Marci Montoya
Wappingers Falls
Bachelor of Arts
Lauren Ennis
Bachelor of Science
Alyssa Ricciardi
Certificate of Advanced Study
Diana Ferrara
Buffalo
Bachelor of Science
Jessica Gabala
Lancaster
Bachelor of Fine Arts
Karli Pawlak
Orchard Park
Bachelor of Science
Maryellen Devic (magna cum laude)
West Seneca
Master of Science in Education
Alexandra Shanahan
Port Henry
Bachelor of Science
Megan Evans
Malone
Master of Science in Education
Cory Prairie
Amsterdam
Bachelor of Science
Lindsey Kinowski, Anthony Visco
Broadalbin
Bachelor of Science
Victoria Degiulio, Andrew Weeden (cum laude)
Master of Science in Education
Alexandria Chace, Abigail Martin, Samantha Stead
Gloversville
Bachelor of Science
Samantha Rowley
Master of Business Administration
Alexander Lilley (summa cum laude)
Master of Science in Education
Elaina Galea (summa cum laude), Molly McAleese
Johnstown
Bachelor of Arts
Victoria Claburn (cum laude), Zachary Viscosi
Certificate of Advanced Study
Jessica Hayner, Erin Kelly
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Elizabeth Hale (cum laude)
Master of Science in Education
Nicole Battisti
Mayfield
Bachelor of Arts
Helen Young (cum laude)
Acra
Master of Science in Education
Heather Rockafellow
Athens
Master of Business Administration
Justin Snow
Catskill
Certificate of Advanced Study
Rebecca Valenchis
Master of Business Administration
John Rowlands
Cornwallville
Master of Business Administration
Jonathan Halligan (summa cum laude)
Coxsackie
Bachelor of Science
Shauna Maurer (summa cum laude), Andrea Smith (magna cum laude)
Master of Science in Education
Dorthea Turck
Freehold
Bachelor of Science
Taylor Caprio
Greenville
Bachelor of Science
Erin Milsom (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Lauren Werking
Master of Science in Education
Laura Flynn, Nicole Wickham
Hunter
Master of Science in Education
Matthew Cahill
Palenville
Certificate of Advanced Study
Kayla Carpenter
Master of Science in Education
Amanda Maselli
Round Top
Certificate of Advanced Study
Todd Hilgendorff
Cold Brook
Bachelor of Science
Sara Greene
Dolgeville
Bachelor of Science
Danielle DiCamillo (Magna cum laude)
Frankfort
Master of Science in Education
Amanda Bellino, Alyssa Fumarola
Herkimer
Master of Science in Education
Erica Plumley (magna cum laude)
Little Falls
Bachelor of Science
Kristen Hebert (magna cum laude), Timothy Miller
Watertown
Master of Science in Education
Shelby Brand (magna cum laude)
Brooklyn
Bachelor of Arts
Kenya Frazier (magna cum laude), Nancy Wall
Bachelor of Fine Arts
Sabrina Hamilton
Bachelor of Science
Rashad Lance, Anna Tay
Certificate of Advanced Study
Rebekah Adamek, Cristen Agostinacchio, Jeffrey Aiken, Tameca Alexander, Monique Allen-Davy, Rafael Alvarez, Jessica Amato, Nicholette Apap, Calliope Athanasakos, Renee Bacchus, Jessica Bailey, Louis Baldi, Danielle Balsamo, Melisande Barclay, Stacy Bastien-Renelique, David Becker, Teresa Boldin-Williams, Elisha Boyd, Arielle Brembridge, Simone Brown, Bryant Brown, Paul Bruno, Ferrin Bujan, Pedro Calixto, Juditha Capa, Dianne Castro, Barbara Christopher, Stephanie Codrington, Elizabeth Cortes, Tegan Costanza, Natalie Council, Dianne Crewe-Shaw, Michelle Daly, Lisa Dempster, Nancy Dominique, Enrique Escribano, Rosalie Favuzza, Michele Fienga-Milazzo, Mamawa Fofana, Khalish Gabriel, Yelena Geller, Joanna Gillen, Antoinette Grant, Kateryna Haggerty, Tara Harris-Pearson, Kishayna Hazlewood, Choral Headley-Nelson, Avien Henry, Olivia Yim Hui, Nichole Hunter, Romain Johnston, Danielle Lamb-Ridore, Beatriz Lampon-Bortle, Daniel Layer, Timothy Lent, Deborah Lewis, Maria Lopopolo, Jennifer Martinez, Courtney Massenberg, Gina Mautschke, Kevin McGrath, Pierce Mcglone, Amaris Melendez, Bryan Miltenberg, Tashica Mitchell, Marsha Murat, Latoya Murphy, Bridget Nash, Windsor Nelson, Thomas Patterson, Laura Pawson, Shavonn Pearce-Doughlin, Gina Pena, Albert Peterson, Wesly Pierre-Toussaint, Stephan Ramcharran (magna cum laude), Ronda Razak, Andrew Ridore, Desiree Sandoval, Hazel Slinger, Curtis Smith, Michael Smith, Verna Taylor, Charles Testagrossa, Regina Tottenham, Shirieka Valdez, Tiffany Vesterman, Lizette Walker, Daniel Walsh, Olga Watson, Adukay West, Thomas Wierzbowski, Cortney Williams-Loyd
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Stephan Ramcharran (magna cum laude)
Master of Science in Education
Jeffrey Aiken, Tameca Alexander, Melisande Barclay, Stacy Bastien-Renelique, Arielle Brembridge, Simone Brown, Juditha Capa, Stephanie Codrington, Elizabeth Cortes, Lisa Dempster, Mamawa Fofana, Kishayna Hazlewood, Avien Henry, Nichole Hunter, Danielle Lamb-Ridore,Gina Mautschke, Amaris Melendez, Tashica Mitchell, Thomas Patterson, Laura Pawson, Shavonn Pearce-Doughlin, Gina Pena, Andrew Ridore, Shirieka Valdez, Lizette Walker, Olga Watson
Croghan
Master of Science in Education
Megan Buckingham (cum laude)
Lowville
Bachelor of Arts
Maggie Zehr
Dansville
Master of Fine Arts
Lee Geiselmann
New Woodstock
Master of Science in Education
Tyler Cowherd
Hilton
Bachelor of Science
Marisa Benson (cum laude)
Penfield
Bachelor of Science
Matthew DeLaus (cum laude)
Rochester
Bachelor of Science
Nicole Hogancamp (magna cum laude)
Amsterdam
Bachelor of Arts
Chantelle DeRose, Taqira Elliott
Bachelor of Science
Emily Baker, Jordan Gregg, Aliah Hamdani, Cody Husek (cum laude), Brittany Moore, Erin Smith, Taylor Young (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Yarinez Diaz, Keneth Ribot Diaz, Giovanna Picciocca
Master of Science in Education
Angelia Kehl, Catherine Teresco
Canajoharie
Bachelor of Arts
Emily May
Bachelor of Science
Jeffrey Perrotti (magna cum laude)
Fonda
Master of Business Administration
Lukas Nethaway
Fort Johnson
Master of Science in Education
Cory Mihalek
Fort Plain
Master of Science in Education
Ashley Smith
Hagaman
Bachelor of Arts
Ryan Senecal
Nelliston
Bachelor of Science
Victoria Carter
Sprakers
Bachelor of Science
Lauren West
Tribes Hill
Master of Science in Education
Samantha Fraser
Albertson
Certificate of Advanced Study
Louise Mandry, Tak Wu
Baldwin
Certificate of Advanced Study
Michael Khatchoui, Jessica Rios
Bellmore
Certificate of Advanced Study
Patrick Walsh
Bethpage
Certificate of Advanced Study
Steven Benner, Danielle Brusca, Stamatis Koliatsis, Andrew Snyder
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Danielle Brusca
East Atlantic Beach
Bachelor of Arts
John McDevitt
East Meadow
Bachelor of Science
Jennifer Gundrum (summa cum laude), Nicholas Sebastiano (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Evangelia Giamadakis, Maricel Goldman, Dereeka Marte, Sharise Wilson
East Norwich
Certificate of Advanced Study
Lori Aquilino
East Rockaway
Bachelor of Science
Gianna Cilluffo
Certificate of Advanced Study
Caroline Meneses, Sheilah Papa, Anastasia Pappas
Elmont
Bachelor of Arts
Staci Barrett
Certificate of Advanced Study
Omar Doyle, Ashley Graham, Allison Megherian
Master of Science in Education
Allison Megherian
Farmingdale
Certificate of Advanced Study
Samantha Black
Floral Park
Certificate of Advanced Study
Susan Burnett
Master of Business Administration
Christopher Dorgler
Franklin Square
Certificate of Advanced Study
Jennifer Daddino-Masa, Kathleen Dodd, Andra Ommen
Garden City
Certificate of Advanced Study
Ana Civil
Glen Head
Certificate of Advanced Study
Georgia Amigdalos
Great Neck
Certificate of Advanced Study
Erica Beggs, Hyejung Jung, Debra Kanfer, Vita Vaccaro
Hewlett
Certificate of Advanced Study
Monica-Robyn Martin
Lawrence
Certificate of Advanced Study
Michael Cohen
Levittown
Certificate of Advanced Study
Lynn Mazza
Locust Valley
Certificate of Advanced Study
Jolly Shah
Long Beach
Certificate of Advanced Study
Tamara-Anne Barbour, Stephanie Bragman, Samantha Cartusciello, Megan Gitli, Kristen Mcloughlin
Master of Science in Education
Kristen Walker
Lynbrook
Certificate of Advanced Study
Stacy Conway
Manhasset
Certificate of Advanced Study
Margaret Chiara, Nick Pappas
Massapequa
Bachelor of Science
Kathleen Trotta
Certificate of Advanced Study
Jennifer Cracco, Christine Gill, Christopher Hartigan, Erin Hayes, Michele Reddington, Rose Scammell
Massapequa Park
Bachelor of Arts
Renee Vaiano
Certificate of Advanced Study
Joseph Martillotti
Merrick
Certificate of Advanced Study
Paul Duguay, Cynthia Quiroga, Natascha Simonds, Diana Sultzer
Mineola
Bachelor of Arts
Shannon Patton
Certificate of Advanced Study
Bridget Balducci, Cheryl Calamiong, Elisha Johnson, Stephanie Matina, Annarita Napolitano
New Hyde Park
Bachelor of Science
James Berkey
Certificate of Advanced Study
Seth Keller, Cynthia Kopp
North Baldwin
Certificate of Advanced Study
Letta Belle, Shirley Richemond
Oceanside
Certificate of Advanced Study
Stacey Blatt (summa cum laude), Sandy Champagne, Jennifer Herman, Brett Kornblum, Joseph Pumo, Joann Vaccaro
Master of Science in Education
Sandy Champagne
Old Bethpage
Certificate of Advanced Study
Donald Herr
Oyster Bay
Certificate of Advanced Study
Meridyth Bergman
Plainview
Certificate of Advanced Study
Nicole Beinhorn, Hilite Eliasi, Veronica Groffel, Charlotte Hirsch-Beckman, Kristen Volonakis-Rowland
Port Washington
Certificate of Advanced Study
Andrea Henry
Rockville Centre
Certificate of Advanced Study
Jeannine Brugge, Christine Christiansen, Kristen Hayes, Marybeth Mullen, Sabrina Thomsen
Master of Science in Education
Nadege Allison
Seaford
Certificate of Advanced Study
Michael Harrington, Jamie Pandolf, Michael Scaturro
Syosset
Certificate of Advanced Study
Carolyn Morales
Valley Stream
Certificate of Advanced Study
Bernadette Clemons, Janine Eckles, John Frias, Jennifer Green, Deonne Rose, Nicole Williams-Nurse, Iyana Wilmott
Wantagh
Certificate of Advanced Study
Eve Fogel, James O’Brien, Jaclyn Tangney, Benjamin Tangney, Melissa Wiederhold
Master of Science in Education
Sara Goldstein
West Hempstead
Bachelor of Science
Emily Callman
Certificate of Advanced Study
Gayle Zeitlin
Westbury
Certificate of Advanced Study
Jessica Bell, Hugh Bryant, Claudette Pacanontavivat
Williston Park
Certificate of Advanced Study
Allyson Ambrose, Lauren Guarini, James Meaney
Woodmere
Certificate of Advanced Study
Alyssa Genovese, Kelly Whitney, John Wimmer
New York
Bachelor of Arts
Annette Ramirez
Bachelor of Science
Lisbeth Cruz, Andrei Davis, Mercedes Hopkins-Jimenez, Charina Lopez, Joani Medero, Noor Salah Zaky Kotb (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Shelly Bauer Sarmiento, Adriana Bonforte, Jessica Brucia, Nickia Burgess, Kenneth Chan, Ana Cifuentes, Lauren Dilorenzo, Kelly Downing, Andrew Grumer, Janice Isaacs-Simon, Shlomit Levy, Louis Morris, Crystal Moss, Patrick Nash, Rebekah Nelson, Shirllie Perez, Mary Pollack, James Riley, Heather Ryan, Niki Sangari, Eric Seely, Jennifer Shea, Jonathan Skalski, Elizabeth Stewart, Crystal Stewart, Sheryl Weatherspoon, Laura Wynn
Master of Science
Yelisse Ramirez
Master of Science in Education
Ana Cifuentes, Kelly Downing, Janice Isaacs-Simon, Crystal Moss, Jonathan Skalski, Crystal Stewart
Niagara Falls
Certificate of Advanced Study
Rebecca Holody (summa cum laude)
Marcy
Bachelor of Arts
Allison Whittaker
New Hartford
Bachelor of Arts
Katie Klimacek
Bachelor of Science
Alexa Battista, Sierra DePerno, Annalisa Lee-Bjerke (cum laude)
Poland
Bachelor of Science
Mariah Butler (cum laude)
Master of Science in Education
Tanya Chmunevich, Mary Graulich
Sauquoit
Bachelor of Science
Nicholas Salvatore
Taberg
Master of Science in Education
Sara Drobnica
Utica
Bachelor of Science
Samantha Femia (cum laude)
Whitesboro
Bachelor of Arts
Brittney Domagal (magna cum laude), Lindsay Moran
Baldwinsville
Bachelor of Science
Ryan Joeckel
Cicero
Bachelor of Science
Joseph Deluca (magna cum laude), Jordan Girardi (cum laude)
Clay
Bachelor of Science
Randall Bennett
Fayetteville
Bachelor of Arts
Caleb Nason (magna cum laude)
Jamesville
Bachelor of Arts
Paige Palmer (magna cum laude)
Bachelor of Science
Joseph Shapiro (cum laude)
Master of Science in Education
Alyssa Carey
Liverpool
Certificate of Advanced Study
Joseph Pokrentowski (summa cum laude)
Combined Bachelor of Science/Master of Business Administration
Joseph Pokrentowski (summa cum laude)
Manlius
Master of Business Administration
Robert Primo
Marcellus
Bachelor of Science
Samantha Finnie (summa cum laude)
Certificate of Advanced Study
Phillip Zdanowski (magna cum laude)
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Phillip Zdanowski (magna cum laude)
Syracuse
Bachelor of Fine Arts
Moira Gilligan
Master of Fine Arts
Amber O’Sullivan
Canandaigua
Bachelor of Science
Connor Moore (cum laude)
Chester
Certificate of Advanced Study
Nicole Careccia
Master of Science in Education
Nicole Careccia
Cornwall
Master of Science in Education
Denise Bambinelli (magna cum laude)
Florida
Bachelor of Science
Kristen Bruno (cum laude)
Goshen
Bachelor of Fine Arts
Monica Polii (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Claribel Rodriguez
Highland Falls
Certificate of Advanced Study
Katiana Simon
Master of Science in Education
Katiana Simon
Highland Mills
Bachelor of Fine Arts
Lisa Poquette
Bachelor of Science
Chike Mbamali
Middletown
Bachelor of Arts
Anna Blon (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Beverly Guity (summa cum laude)
Combined Bachelor of Science/Master of Science in Education
Caitlin Stanton (magna cum laude)
Monroe
Bachelor of Science
Brianna Cifone (magna cum laude)
Montgomery
Bachelor of Science
Danielle Munoz
Newburgh
Master of Business Administration
Joel Martinez
Walden
Bachelor of Science
Jeffrey Roche (magna cum laude)
Master of Science in Education
Samantha Spano
Warwick
Bachelor of Fine Arts
Anya Graf
Master of Science in Education
Brynn Hutchinson
Washingtonville
Bachelor of Science
Matthew Eisner, Briana Gualtieri (cum laude), Laurielle Morais
Albion
Bachelor of Science
Gregory Albertson
Fulton
Bachelor of Science
Emma Belcher (magna cum laude)
Cherry Valley
Master of Science in Education
Abigail Brigham
East Springfield
Master of Science in Education
Christina Harrington (summa cum laude)
Laurens
Bachelor of Science
Darcy Soucia
Oneonta
Bachelor of Science
Ellis Linnen, Jennifer Zinis
Master of Science in Education
Corisa Haller
Roseboom
Bachelor of Arts
Mackenzie Johnson (magna cum laude)
Worcester
Bachelor of Science
William Fredette (cum laude)
Brewster
Bachelor of Arts
Melissa Nittolo
Bachelor of Science
Christopher Fox
Certificate of Advanced Study
Dignorah LaPorte, Albert Laporte
Master of Science in Education
Courtney McSweeney
Carmel
Bachelor of Science
Marisa Polito
Lake Peekskill
Bachelor of Science
Serena Boshak
Mahopac
Bachelor of Science
Erica Georgeo, Amanda Horan, Nicole Malandruccolo, Olivia O’Brien
Master of Science in Education
Lauren Schmidt
Patterson
Certificate of Advanced Study
Nancy Cyrus
Putnam Valley
Bachelor of Science
Julia Mantione
Certificate of Advanced Study
Eric Wisotsky
Arverne
Certificate of Advanced Study
Evelyn Alberto (summa cum laude), Jean-Marie Kennedy
Astoria
Certificate of Advanced Study
Kevin Arnold, Ninad Choudhury, Rafael Machuca, Michael Pascarelli, Stephen Reese, Christina Soriano, Ashley Willisch
Master of Science in Education
Christina Soriano, Ashley Willisch
Bayside
Certificate of Advanced Study
Andrea Eisen, Stephanie Kohnken, Hana Lee, Matthew Ray, Steven Tenaglia
Bellerose
Certificate of Advanced Study
Erin Hookim
Breezy Point
Certificate of Advanced Study
Elizabeth Regan, Colleen Reilly
Cambria Heights
Certificate of Advanced Study
Tarawhona Bellevue, Tamar Silvera, Sherise Thomas
Corona
Certificate of Advanced Study
Victoria Kaminsky, Joice Rodriguez
East Elmhurst
Certificate of Advanced Study
Peter Douskalis, Maysa Ismail
Far Rockaway
Bachelor of Science
Daniel Aidoo
Certificate of Advanced Study
Anna Campos
Master of Science in Education
Ellen Trachtenberg
Flushing
Certificate of Advanced Study
Sheena Garwood, Robert LoCastro, Nishad Quadri
Forest Hills
Certificate of Advanced Study
Barry Greenberg, Jassica Lee, Walter Mora, Pablo Ocampo, Carmen Villavicencio-Hein, JoAnn Westhall
Fresh Meadows
Certificate of Advanced Study
Alina Lovasz, Ella Matayeva, Pao-Lang Wang, Darlene Whiting
Glen Oaks
Certificate of Advanced Study
Jacqueline Erickson
Glendale
Bachelor of Science
Magdalena Zabiega
Certificate of Advanced Study
Gina Ceparano, Cheralene Kondel
Hollis
Certificate of Advanced Study
Robyn Milliner-Johnson
Master of Science in Education
Robyn Milliner-Johnson
Howard Beach
Master of Science in Education
Crystal Barreto
Jackson Heights
Certificate of Advanced Study
Kimberly Maisonet
Jamaica
Bachelor of Arts
Aikea Branche
Certificate of Advanced Study
Shanesha Bailey, Georgia Giannikouris Brandeis, Nickesha Charles, Sharon Clifford, Sheila Cousins-James, Sheree Crane, Juan Cruz, Aline Fanord, Desiree Galashaw, Constance Nelson, Jeniffer Patterson, Renee Rose, Diana Weaver
Master of Science in Education
Primal Dhillon, Constance Nelson
Kew Gardens
Certificate of Advanced Study
Maria Lekic
Laurelton
Certificate of Advanced Study
Tiana Hamm
Little Neck
Certificate of Advanced Study
Stacey Zgaljardic
Long Island City
Bachelor of Science
Maegen Bazar
Certificate of Advanced Study
Matthew Dicarlo
Maspeth
Certificate of Advanced Study
Sandro Grancaric, Erin Rock
Master of Science in Education
Erin Rock
Middle Village
Certificate of Advanced Study
Antonino Perrone, Christina Traverson
Oakland Gardens
Certificate of Advanced Study
Juanita Diaz, Carol Grima, Michael Leung, Jill Rotlevi
Ozone Park
Certificate of Advanced Study
Shivika Rajkisore, Leah Sadykov
Queens Village
Certificate of Advanced Study
Karen Konstan, Karen Reid
Rego Park
Certificate of Advanced Study
Diana Beltrani, Jessica Diaz, Parisa Spitaleri
Master of Science in Education
Diana Beltrani, Jessica Diaz
Ridgewood
Certificate of Advanced Study
Miriam Plata
Rosedale
Bachelor of Science
Tamara Myrick
Master of Science in Education
Ernestine Butler-Johnson
South Ozone Park
Bachelor of Science
Eriana Perry
Certificate of Advanced Study
Yakeen Dinmahamad
Master of Science in Education
Sabrina Fleurantin
Springfield Gardens
Certificate of Advanced Study
Chameita Avin, Dionne Belderes, Sonia Kendall, Carlos Skelton
Master of Science in Education
Titilayo Soetan
Sunnyside
Certificate of Advanced Study
Joseph Avdek, Cristina Gambino
Whitestone
Certificate of Advanced Study
Joanne Cirincione, Lambrini Matsas, Robert Sestak
Woodside
Certificate of Advanced Study
Angelica Atkins (summa cum laude), Robert Pena Diaz, Daniel Petrotta, Peter Previti
Master of Science in Education
Robert Pena Diaz
Averill Park
Bachelor of Fine Arts
Timothy Scudds
Certificate of Advanced Study
Michael Foust
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Ryan Milkiewicz (magna cum laude)
Master of Science in Education
Stephanie Carty, Amy Gettig (summa cum laude), Nicole Marshall (summa cum laude)
Berlin
Bachelor of Science
Alessa D’Alessio (summa cum laude)
Buskirk
Master of Science in Education
Taylor Johnston
Castleton
Bachelor of Arts
Linda Dolder
Bachelor of Fine Arts
Philip Prinzo
Castleton on Hudson
Bachelor of Science
Somer Connolly
Certificate of Advanced Study
Shauna Maynard
Cropseyville
Master of Science in Education
April Backus
East Greenbush
Bachelor of Arts
Mackenzie Mulligan
Bachelor of Science
Amanda Batzold, Emily Farley, Alec Hicks, Tyler Prinzo (cum laude), Kristi Zalinka
Combined Bachelor of Science/Master of Business Administration
Taj Plante
Master of Business Administration
Cameron Miller, Katherine Wall (summa cum laude)
Master of Science in Education
Justine Brathwaite, Jillian Graham, Dana Kelley
Mechanicville
Bachelor of Science
Chelsea Carbone
Master of Science in Education
Mary Claeys (summa cum laude), Lisa McKenzie
Melrose
Master of Science in Education
Brittany DuQuette
Nassau
Bachelor of Arts
Jason Zobre (magna cum laude)
Bachelor of Science
Molly Ryf (magna cum laude)
Master of Science in Education
Rebecca Drischler (magna cum laude)
Rensselaer
Bachelor of Science
Ryan Carney (cum laude), Tyler Casavant (cum laude), Morgan Dehmel (cum laude), Samvia Gaynor, Colin Myers (magna cum laude), Jessica Steinbach (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Donald Stevens
Master of Science
Yasser Alsaid, Dhruv Mahajan
Master of Science in Education
Tara Christensen (magna cum laude), Kelly D’Alessandro, Rita Fisher, Stephanie Gardenier, Nicole Konigstein, Alexandria Lee, Geoffrey Miller, Jeffrey Williams
Troy
Bachelor of Arts
Tyler Hickey, Simonia Pollack
Bachelor of Science
Meeghan Arno, Rachel Brandenberg (cum laude), Zachary Cohen, Tanya Farley (summa cum laude), Samantha Flanigan (cum laude), Keela Joels (cum laude), Joseph Jordan, Katelyn Kasmier (summa cum laude), Rosemarie Lenz (cum laude), Patrick Manupella, Alissa McGee (magna cum laude), Daulton Mysliwiec, Leah Pike, Alexa Reyes
Certificate of Advanced Study
Aurora Boyes, Jennifer Elliott, Elizabeth Retell
Master of Business Administration
Michael Corrado, Fiona Kelly (summa cum laude)
Master of Fine Arts
Allison Paster-Torres
Master of Science
Rifat Mahjabeen (summa cum laude), Mohammed Kauser Pasha
Master of Science in Education
Adrian Blackman, Kayleigh Galbraith, Noelle Gilligan, Jenna Gragnano, Sarah Jones, Danielle Morton, Hailey Murphy (summa cum laude), Aliza Reilly
West Sand Lake
Bachelor of Science
Kimberly Murdick, Caitlin St.Germain
Wynantskill
Certificate of Advanced Study
Tiffany Dzembo
Master of Business Administration
Brandon Briggs
Master of Science in Education
Zhaleh Lavasani
Staten Island
Bachelor of Arts
Lee-Mon Ryan, Erica Schipani
Certificate of Advanced Study
Joseph DiTrento, Nichole DuBois, Nicole Gelicke, Naheelah Hyman, Angelo LaGrega, Randi Leibson, Kimberly McCorkell, Thomas Meyers, Jacqueline Musumeci, May Ng, Kamorudeen Olayokun, Elizabeth Palumbo, Olga Peskovskaia, Marissa Resnick, Horacio Ruiz, Lauren Sorezza
Master of Science in Education
May Ng, Elizabeth Peterson, Breanna Pizzolo
Garnerville
Bachelor of Science
Tyler Sayre (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Michael Pontebbi
Master of Science in Education
Michael Pontebbi
Nanuet
Bachelor of Arts
Ryan Slattery (cum laude)
Spring Valley
Certificate of Advanced Study
Anthony Cooper
Master of Science in Education
Anthony Cooper
Stony Point
Bachelor of Arts
Elma Mujic
Valley Cottage
Certificate of Advanced Study
Tyanna Collins
Master of Science in Education
Tyanna Collins
West Nyack
Certificate of Advanced Study
Camille Rodriguez
Canton
Bachelor of Arts
Katherine Christy (summa cum laude)
Massena
Bachelor of Science
Kathleen Kassian
Ogdensburg
Certificate of Advanced Study
Troy Fitchette
Potsdam
Certificate of Advanced Study
Elizabeth Hafer
Ballston Lake
Bachelor of Arts
Erin Hunt (cum laude), Kathryn Michelsen
Bachelor of Science
Kristen Pohl
Master of Science in Education
Michaela Durrant, Jennifer Phillips, Theresa Trump
Ballston Spa
Bachelor of Arts
Kaitlin Randall (cum laude), Marisa Toti
Bachelor of Fine Arts
Christina-Marie Plummer
Bachelor of Science
Keelia Brennan (magna cum laude), Bridget Corlew, Emily Gibson, Kassandra Heflin, Ian Mahoney, Benjamin McCabe (cum laude), Rebecca O’Neil (magna cum laude), Amber Smith, Morgan Thorne
Certificate of Advanced Study
Clifford Mele, Bradley Strait
Master of Business Administration
Erika McDowell
Master of Science in Education
Reid Coffey, Kayla Curtiss, Tori Deyo, Jessica McGuire
Burnt Hills
Bachelor of Science
Amanda Guyer (summa cum laude), Marcy McCarthy (summa cum laude), Erica Ziskin (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Susan Clouthier-Braiman
Clifton Park
Bachelor of Arts
Gian Carpino, Alora Garofallou, Caroline Wincowski
Bachelor of Fine Arts
Robyn Olmstead, Emily Ruchlicki (magna cum laude)
Bachelor of Science
Marlene Eckert (magna cum laude), Alyssa Felitte, Caryleanna Guyatte, Erin Harrington (cum laude), Ryan Hayner, Heath Mabeus, Kendal Morrissey (magna cum laude), Rayn Nigro, Justine Pascual (cum laude), Christopher Posporelis (cum laude), Corey Purcell, Curtis Schutz, Rachel Ten Eyck (cum laude), Meghan West
Certificate of Advanced Study
David Alexander, Meghan West
Master of Business Administration
Reshmi Chakrabarti, Srivani Panakanti
Master of Science
Tasnim Matawala
Master of Science in Education
Alexis Benedetti, Michael Bevevino, Michael Florio, Alexandra Ivy, Marc Kucharik, Deanna Osborn, Karina Soria, Eric Treacy (summa cum laude)
Fort Edward
Bachelor of Science
Blake Snyder
Galway
Bachelor of Arts
Matthew Metzger
Gansevoort
Bachelor of Science
Samantha Blizzard
Master of Arts
Lindsey Lee
Master of Science in Education
Heather Shyptycki, Samantha Westbrook
Greenfield Center
Bachelor of Science
Alexander Bublak
Master of Science in Education
Aaren Harris
Halfmoon
Bachelor of Science
Brianna Kelly, Sophia LaPosta, Katherine Poladian (magna cum laude), Alexandra Selca
Master of Science in Education
Haley Van Bellingham
Malta
Certificate of Advanced Study
Kathryn Wright
Combined Bachelor of Arts/Master of Science in Education
Brady King
Master of Science in Education
Kaylah Kennedy, Alyssa Kennedy
Mechanicville
Bachelor of Science
Joseph Gratton, Amanda Neveu (summa cum laude)
Certificate of Advanced Study
Shedaya McQueen
Master of Business Administration
Kelly Koenig
Master of Science in Education
Kaleb Catricala, Micaela Cimino, Chelsea Izzo
Middle Grove
Bachelor of Arts
Shannon Civic (summa cum laude)
Porter Corners
Bachelor of Science
Jessica Bradley-Egan
Rexford
Bachelor of Science
Kelsey Hulihan (magna cum laude), Morgan King
Certificate of Advanced Study
Amy Borowiec
Master of Business Administration
Amy Borowiec
Master of Science in Education
Megan Seguin
Saratoga Springs
Bachelor of Arts
Nichole Bardon
Bachelor of Science
Jillian McPherson (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Moira Oppenheim, Patricia Wolfe
Master of Science in Education
Mary Angeline D’Andrea, Antonia Shields, Amber Williams
South Glens Falls
Bachelor of Science
Mackenzie Gaulin, Carly Weller
Master of Science in Education
Richard McNulty
Stillwater
Bachelor of Arts
Sara Crowley
Waterford
Bachelor of Science
Evan Hayner, Elizabeth Senecal (Magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Ryan McGrath
Master of Business Administration
Victoria Amyot
Master of Science in Education
Lexi Cuomo, Julie Fluty, Jordan Westcott
Alplaus
Bachelor of Arts
Christian Esposito
Bachelor of Science
Samantha Atchinson (summa cum laude)
Amsterdam
Bachelor of Arts
Seana Wilmott
Delanson
Certificate of Advanced Study
Jeffrey Rivenburg
Master of Science in Education
Laura Anne Iseman, Ramone Mactiernan (summa cum laude)
Glenville
Bachelor of Arts
Julianna Ferrari
Bachelor of Fine Arts
Erica Taussig (magna cum laude)
Bachelor of Science
Gabriana Beckford (magna cum laude), Silvana Giovannone, Olivia Roberts
Master of Science in Education
Kiersten Beckford, Aaron Wyngowski
Niskayuna
Bachelor of Science
Shane Bartnicki, Sara Biancosino (magna cum laude), Patrick Zilberman
Certificate of Advanced Study
Catie Magil
Master of Arts
Patrick Stella
Master of Science
Shaun Stasik
Master of Science in Education
Sevil Nakisli, Sandra Nelson
Pattersonville
Bachelor of Science
Sara Pierce (summa cum laude)
Master of Science in Education
Ashley Meyer, Daniella Schmidt
Rotterdam Junction
Bachelor of Science
Jacob Neri
Schenectady
Bachelor of Arts
Tia Anderson, Quinn Burch (magna cum laude), Rennetta Dulichand, Sean Obach (cum laude), Kenneth Wilson
Bachelor of Fine Arts
Elizabeth Eiffe (cum laude), Megan Reese
Bachelor of Science
Michael Boodram, Kelsey Davidson, Mitchell Forshey (magna cum laude), Elise Gabriel, Gillian Holland, Samantha Holton, Rebecca Hughes (cum laude), Jennifer Iagrossi, Michael Korszun (magna cum laude), Charlotte La Duke, Maria Lafond, Megan Lineback, Jennifer Masercola, Herman McLean (cum laude), Nicole Morse, Melissa Narusky, Luke Phillips (magna cum laude), Vishwani Ragoobeer, Justin Relyea, Gabrielle Smith, Erica Smith, Shawn Sutton, Kyle Wright, Syeda Zahan
Certificate of Advanced Study
Corrina Pelkey
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Adibanoor Rahman
Master of Arts
Loralynne Krobetzky
Master of Business Administration
Anna Midgley, Cierra Paul, Samuel Pierre, Kadijah Singleton (magna cum laude)
Master of Science
Jonathan Brzozowski, Paul Burns
Master of Science in Education
Kristy Carpenter, Erin Gartley (magna cum laude), Madeline LoGiudice, Reshma Loaknauth, Alexandra Mareno, Kristin Padula, Cathleen Salamone (summa cum laude), Jeffrey Schenck, Justina Tebano, Christina Viscariello (magna cum laude)
Scotia
Bachelor of Arts
Anthony Auspelmyer, Amanda Pellegrin
Bachelor of Science
Ashley Armer (magna cum laude), Spencer Wesley
Certificate of Advanced Study
Erika Pileggi
Master of Science in Education
Lesley Dalton, Alicia Sroczynski
Cobleskill
Certificate of Advanced Study
Daniel Cornwell, Melissa Kennison
Master of Science in Education
Rachel Harbison, Charly Youngs (summa cum laude)
Delanson
Bachelor of Science
Aaron Valvo
Fultonham
Master of Science in Education
Jazmin Burke
Schoharie
Master of Science in Education
Kailey Loucks
Corning
Master of Science in Education
Gillian Aluin Kemp
Amityville
Bachelor of Science
Darrin Brown
Certificate of Advanced Study
Paul Leone
Babylon
Bachelor of Science
Joseph Buono
Combined Bachelor of Science/Master of Science in Education
Catherine Hess (magna cum laude)
Baiting Hollow
Certificate of Advanced Study
Catherine Carella-Dean
Bay Shore
Certificate of Advanced Study
Kimberly Boehm, Rachel Herth, Jessica Yawney
Bayport
Certificate of Advanced Study
Kathryn Clare
Brentwood
Certificate of Advanced Study
Betty Shulterbrondt
Commack
Certificate of Advanced Study
Bobby Varughese, Thomas Williams
Copiague
Certificate of Advanced Study
Christopher Krafczek
Coram
Bachelor of Science
Michelle Mallardi (cum laude)
Deer Park
Certificate of Advanced Study
Jeff Dimoulas, Virginia Stamatakis
Dix Hills
Certificate of Advanced Study
Kristen Ahangari (summa cum laude)
East Islip
Bachelor of Arts
Calianne Lopez
Certificate of Advanced Study
Oriana Bogler, Jennifer Pentangelo, Tara Thornton
East Moriches
Master of Business Administration
Colleen Hulbert
East Northport
Bachelor of Science
Brian Tomek
Certificate of Advanced Study
Daniel Isaac
Farmingdale
Certificate of Advanced Study
Katherine Maher
Farmingville
Bachelor of Arts
Gabrielle Trejo
Bachelor of Science
Timothy Wilson
Greenlawn
Certificate of Advanced Study
Joanna Gentile
Hauppauge
Certificate of Advanced Study
Justin Gioia, Salvatore Marino, Jamie Romito
Holbrook
Certificate of Advanced Study
Lisa Montalvo
Holtsville
Certificate of Advanced Study
Amy Deal
Master of Science in Education
Amy Deal
Huntington Station
Bachelor of Arts
Christina Romeo (cum laude)
Master of Science
Sofia Skrepek (summa cum laude)
Islandia
Bachelor of Arts
Daniel Korcz
Islip
Certificate of Advanced Study
Kelly McNamee, Kristen Wallace
Master of Science in Education
Kristen Wallace
Kings Park
Certificate of Advanced Study
John DeKams, Jeanmarie Zambelli
Lake Grove
Certificate of Advanced Study
Jack Burke
Lindenhurst
Bachelor of Arts
Sarah Bosworth (cum laude)
Bachelor of Science
Samantha Loria (magna cum laude), Julia Miller
Certificate of Advanced Study
Cristina D’Ambrosio, Beth Ann Randazzo
Mastic
Bachelor of Science
Matthew Frisher
Certificate of Advanced Study
Stephanie Kiriakopoulos
Medford
Bachelor of Arts
Zackary Petker (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Kamila Castillo (magna cum laude), Moonee Rivers
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Kamila Castillo (magna cum laude)
Melville
Certificate of Advanced Study
Audra Beberman
Miller Place
Certificate of Advanced Study
Ron Neumann
Mount Sinai
Certificate of Advanced Study
Joseph DiLallo
Nesconset
Certificate of Advanced Study
Vanessa Biagioli-Dittrich, Victor Lomonaco
North Babylon
Certificate of Advanced Study
Kristin Gelman, James Henry
Northport
Certificate of Advanced Study
Danielle DiStefano, Maureen Lynch
Port Jefferson
Certificate of Advanced Study
Renee Spanos
Riverhead
Certificate of Advanced Study
Carolyn Probst
Rocky Point
Certificate of Advanced Study
David Mevs
Master of Science in Education
Caitlin Ward
Ronkonkoma
Certificate of Advanced Study
David Quartarone
Saint James
Certificate of Advanced Study
Andrea Judge
Selden
Bachelor of Science
Kaitlin Shannon
Setauket
Certificate of Advanced Study
Kathleen Kilduff
Smithtown
Certificate of Advanced Study
Alison Branca, Dennis Murphy, Sandra Rivadeneyra
Water Mill
Certificate of Advanced Study
Kerry Collins Terry
West Babylon
Bachelor of Science
Taylor Cianciotto, Debra-Anne Dingwerth
Certificate of Advanced Study
Leigh Candalino
West Islip
Certificate of Advanced Study
Daria Hagemeyer, Alexandros Mesimeris, Heather Starke
West Sayville
Certificate of Advanced Study
Timothy Dornicik
Wheatley Heights
Certificate of Advanced Study
Josephine Ramage
Bloomingburg
Bachelor of Science
Jason Aller
Master of Arts
Melissa Newkirk
Liberty
Bachelor of Science
Nora Townsend (cum laude)
Monticello
Bachelor of Science
Christian Carvajal
Master of Science in Education
McKenzee Greene (cum laude)
Pine Bush
Bachelor of Science
Page Fronczek (cum laude)
Rock Hill
Bachelor of Science
Matthew Kerendian (Magna cum laude), Taylor Knapp
South Fallsburg
Certificate of Advanced Study
Maryanne Martineck (cum laude)
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Maryanne Martineck (cum laude)
Newark Valley
Bachelor of Science
Lauren Engelhard
Accord
Bachelor of Science
Samantha Shultis (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Eric Robinson
Gardiner
Bachelor of Science
Erika Nelson
High Falls
Master of Science in Education
Emma Harrington
Kerhonkson
Bachelor of Science
Kelsey Valencia (cum laude)
Kingston
Bachelor of Science
Cassidy O’Connor (magna cum laude), Elizabeth Rodriguez, George Williams
Certificate of Advanced Study
Theresa O’Connor-Sadler
Master of Science in Education
Andrea Dassie, Artavius Fisher
Lake Katrine
Bachelor of Science
Hunter Niles (magna cum laude)
Port Ewen
Bachelor of Arts
Olivia Reinhardt (magna cum laude)
Saugerties
Bachelor of Arts
Ethan Travis, Kevin Wood (cum laude)
Bachelor of Science
Kari Hendrickson (cum laude), Kali Webber (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Stephanie Butler
Master of Business Administration
Justin Whittaker
Master of Science
Holly Sanford
Master of Science in Education
Catherine Rumble
Stone Ridge
Master of Science in Education
Erika Cristian
Wallkill
Bachelor of Science
Kyle Vandermark (cum laude)
Glens Falls
Bachelor of Science
Annakay Broderick
Combined Bachelor of Science/Master of Business Administration
Tyler Mello (cum laude)
Master of Science in Education
Amber Bement
Lake George
Bachelor of Arts
Rachel Leombruno (magna cum laude)
Bachelor of Science
Marialaina Marquina
Queensbury
Bachelor of Science
Lauren Poulin (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Alandra Daigle (magna cum laude)
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Alandra Daigle (magna cum laude)
Master of Science in Education
Victoria Gaunt, Jodi Howk
Silver Bay
Bachelor of Science
Karney Manning
Thurman
Master of Science in Education
Kelsey Scherer
Fort Ann
Bachelor of Science
Kayla Bancroft (magna cum laude), Alexis Wilkinson (summa cum laude)
Fort Edward
Bachelor of Science
Scott Pulver
Master of Science in Education
Maria Brayton
Greenwich
Bachelor of Science
Ryan McFee, Johanna Waldron (summa cum laude)
Hudson Falls
Bachelor of Science
Miranda Combs
Salem
Bachelor of Arts
Lillian Borntraeger
Whitehall
Master of Science in Education
Alyssa Martel
Baldwin Place
Bachelor of Science
Erika Fariselli
Bronxville
Certificate of Advanced Study
Steve Bernstein, Margaret Malloy
Croton Falls
Certificate of Advanced Study
James Winslow
Croton on Hudson
Bachelor of Science
Ryan Clarke, Olivia Faure
Dobbs Ferry
Certificate of Advanced Study
Dawn Dean
Hartsdale
Bachelor of Arts
Nicholas Negron (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Danielle Colangelo, Stephanie Davis
Master of Science in Education
Stephanie Davis
Mamaroneck
Certificate of Advanced Study
Jordan Kamer
Montrose
Certificate of Advanced Study
Gregory Fucheck
Mount Vernon
Certificate of Advanced Study
O’Neil Edwards, Nordia Hewitt, Shawnah Staunton
Master of Science in Education
Margaret Fountain Coleman, Nordia Hewitt
New Rochelle
Certificate of Advanced Study
Joseph Cordero, Yasmin Helou
North Salem
Bachelor of Science
James Wing
Ossining
Certificate of Advanced Study
Elena Hayward, Robert Rendo
Master of Science in Education
Robert Rendo
Peekskill
Bachelor of Arts
Arianna Memoli (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Pamela Hallman Johnson, Diane Tual, Tasha Wright
Master of Science in Education
Pamela Hallman Johnson
Pelham
Certificate of Advanced Study
Ericka Barrera
Pleasantville
Bachelor of Science
Tomislav Coza
Port Chester
Certificate of Advanced Study
Daniel Tratt
Scarsdale
Certificate of Advanced Study
Jaime Ciffone, Eileen Tobin
Somers
Bachelor of Science
Rosemarie Von Elm
Tarrytown
Certificate of Advanced Study
Sarah Kinsley, Kayla Scarborough
Master of Science in Education
Sarah Kinsley
Thornwood
Bachelor of Science
Tina Karaqi
Tuckahoe
Certificate of Advanced Study
David Chung, Evelyn Velez
Master of Science in Education
Evelyn Velez
West Harrison
Master of Science in Education
Jacqueline Radoslovich
White Plains
Bachelor of Science
Cory Copeland
Certificate of Advanced Study
Jessica Bouhet, Edward Nedwick, Latosha Thomas, Libardo Valencia
Master of Science in Education
Edward Nedwick
Yonkers
Certificate of Advanced Study
Gregory James Del Negro, Stefanie Felidi, Samantha Foti, Yamile Ledesma, Evauna Neville
Master of Science in Education
Evauna Neville
Yorktown Heights
Bachelor of Science
Antonia Lazzara
Certificate of Advanced Study
Vincent Jordan
Combined Bachelor of Science/Master of Business Administration
Alexandra Sarfaty (magna cum laude)
Perry
Bachelor of Science
Elijah McWhinney
Cary
Master of Science
Swathi Thatiparthy
Raleigh
Master of Science in Education
Lauren DiSclafani
Mason
Master of Science
Joycee Chettupalli
Portland
Bachelor of Science
Alenni Davis (magna cum laude)
Douglassville
Bachelor of Science
Sara Sheehan
Chester
Master of Science
Keerthika Jalagam
Williamsport
Master of Science in Education
Melissa Wenzel
Blue Bell
Master of Science in Education
Sarah Stiefel
Bethlehem
Bachelor of Arts
Nicole Foster (magna cum laude)
Brackney
Master of Science in Education
Emily Wesoloski
Greene
Master of Science in Education
Mariah Harrington (magna cum laude)
Harrisville
Bachelor of Arts
Andrew Pariseau
North Providence
Master of Science in Education
Tony Romeo (cum laude)
Myrtle Beach
Master of Science in Education
Michelle Gowen
Collierville
Master of Science
Jyothsna Jalapalli, Sai Venkat Karthik Kesani
Irving
Master of Science
Sharmila Madgula
Spring
Bachelor of Science
Abimbola Akintayo
Austin
Master of Fine Arts
Alyssa Cohorn
Cedar Park
Master of Science
Pavani Reddy Kumbham , Nagaraju Lanka
Bennington
Bachelor of Science
Jaime O’Neil
Colchester
Master of Science in Education
Kayla Proulx (magna cum laude)
Castleton
Master of Science in Education
Heather Mandigo(Magna cum laude)
Chittenden
Bachelor of Science
Addison Todd
Aldie
Master of Science
Sainath Kondapally
Fredericksburg
Bachelor of Arts
Keyontae Williams
Virginia Beach
Bachelor of Arts
Rachel Salasky
Rockhampton
Bachelor of Science
Brodie Munson
Mississauga
Master of Science in Education
Divya Divakaran
Newcastle
Master of Science in Education
Jenna Easton
Niagara on the Lake
Bachelor of Science
Joshua Hanif
Scarborough
Bachelor of Science
Nathan Brown
Cali
Bachelor of Science
Juan Felipe Lozada
Andhra Pradesh
Master of Science
Bhargav Sidda
Guntur
Master of Science
Satya Sai Srinivas Sankarapu
Riyadh
Master of Science
Khaled Alhammad
Master of Science in Education
Najla Al Fayadh
Mona Alshehri
Jennifer Gish
Director of Marketing and Communications