Campus Alert
Close

Announcement

Fall 2020 Restart Plan

The College of Saint Rose has announced its restart plan for Fall 2020. Visit the restart plan website for more details and FAQs. View Restart Information

Skip to Main Content

ALBANY (July 26, 2016) — The College of Saint Rose congratulates the students who earned undergraduate and graduate degrees and certificates of advanced study in summer 2015, fall 2015 and spring 2016 as members of the Class of 2016.

Students are listed alphabetically under their counties, hometowns and degrees or certificates awarded. Students from outside of New York follow those from within the state.

#

16-42

CLASS of 2016

 

 

New York State

ALBANY
Bachelor of Arts
Kathryn Amendolara (cum laude), Shawn Berman (cum laude), Sarah Carney, Wayde Dazelle (cum laude), Daniel Denette, Rachael Downey, Taylor Drake, Gabriel Gennari, Jacqueline Hardy, Priscilla Matos, Ashley Miller, Adriana Rosales, Nicholas Sanders (magna cum laude), Daniel Summerhill (magna cum laude)
Bachelor of Science
Michael Adams, Jesenia Alcantara, Jessica Barzelatto, Thomas Baxter, Meghan Cahill (cum laude), Logan Carey (cum laude), Bryan Carr, William Cassin, Jacklyn Colvin, Kimberely Cozzy, Isabela Cubillos (magna cum laude), Maria Dimarzo, Dashawn Gates, Geoffroy Green, Patrick Griffin, Alexandra Kollias (cum laude), Drew Koniszewski, Melannie Mattiace, Geneva McPherson, Laura Miller, Kathleen Mills (magna cum laude), Abrie Moise, Alexa Patnaude, Marco Pavlin, Erin Pelkey, Rebecca Persons (cum laude), Jesse Rawson, Abigail Simon, Paige Southwick (magna cum laude), Danielle Stankus, Kyle Thompson, Alex Waldron, Ashley Wheeler (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Salem Alhoty, Golder Asare, Catherine Barber, Ingrid Carr, Tina-Marie Cascone, James Coffin, James Coupland, Jacqueline Hill, Daniel Martinelli, Genevieve McCauley, Steven Moguel, Janardhanan Nair, Desmond O’Connor, Whitney Pagano, Keerthi Parangi, Jessie Richards, Anthony Rossi, David Stadtlander, Karyn Stratton, Kelly Webster
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Victor Paredes (cum laude)
Master of Arts
Amal Assery, Danielle Bruso, Esrraa Felemban
Master of Business Administration
Golder Asare, Brett Blair, Bradford Grimme, Meng Ma, Gary Miller, Janardhanan Nair, Ella Niyokindi, Whitney Pagano, Keerthi Parangi, Sunita Ranabhat, Nacouban Toure
Master of Fine Arts
Kimberly Daigle, Jacqueline Kirkpatrick
Master of Science

Reem Alshammari, Nathaniel Arnold, Devayan Mandal, Udaya Sree Mannem, Taylor Muztafago, Jimmy Niravathu, Dhruv Patel, Stephanie Robinson, Priyanka Tope
Master of Science in Education
Hamed AlDayri, Salem Alhoty, Sana Bhatti, Meghan Burns, Jenna Collins, Meagan Corbett, Katie Cummings, Seamus Cunningham, Katherine Daggett, Kayla Fabrizio, Melanie Feisthamel, Elizabeth Foskett, Christopher Francis, Meagan Gallagher, Benjamin Goitz, Sarah Kittle, Joleen Loliscio, Nietu Marigowdara, Anna Marinello, Tess McCarthy, Brittany McCarthy, Colleen Monington, Sandra Moses, William Murray, Carmelina Puopolo, Michael Rossman, Amanda Rozsavolgyi, Guoying Shen, Heather Shortt, Nicole Spencer, Crystal Swinton, Ahmed Tharwat

 

ALTAMONT
Bachelor of Science
Michael Hitt (magna cum laude), Kayleigh Huber, Robert Ruggles (cum laude), Alexander Sand (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Suzann Cornell
Master of Science
Cristina Randazzo

 

BERNE
Master of Science in Education
Brittany Conklin

 

COEYMANS HOLLOW
Master of Business Administration
Logan Frese
Master of Science in Education
Tressa Frese

 

COHOES
Bachelor of Science
Michael Cestaro, Carissa Crandall
Certificate of Advanced Study
Aaron Bochniak
Master of Business Administration
Christine Holle
Master of Science in Education
Elizabeth Raab

 

COLONIE
Master of Science
Ikhlas Ahmed

 

DELMAR
Bachelor of Arts
James Danaher, Tiffany Lloyd, Conor White
Bachelor of Fine Arts
Mary Copeland, Leticia Monroe (cum laude)
Bachelor of Science
Rebecca Stanton, Jamie Swirsky, Samantha Zonca (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Jennifer Cannell
Master of Arts
Adel Alshammari
Master of Science
Reem Alshammari
Master of Science in Education
Susannah Sheehan

 

EAST BERNE
Bachelor of Science
Nathan Hayduke

 

FEURA BUSH
Bachelor of Science
Jessica Behn, Shannon Killar (magna cum laude)
Master of Science in Education
Laura Santos

 

GLENMONT
Bachelor of Arts
Katlyn Bedrosian, Michael Deberry, Ryan Kilgallon (magna cum laude)
Bachelor of Fine Arts
Sadie Posdzich
Certificate of Advanced Study
Brittany Frappier, Chelsey Pittz
Master of Business Administration
Chelsey Pittz
Master of Science in Education
Nicole Howland

 

GREEN ISLAND
Bachelor of Arts
Jason Haupt
Master of Science in Education
Anthony Berman

 

GUILDERLAND
Bachelor of Arts
Samuel Crocker (summa cum laude), Amanda Varno (cum laude)
Bachelor of Fine Arts
Edmund Brown

Bachelor of Science
Terence Bender, Julie Danton, Tracie Forte, Nicholas Iuorno
Certificate of Advanced Study
Lisa Carnibucci, Kaitlyn Hardman (summa cum laude), Darcie Jaskot, Rachael Pollack, Lindsay Tresansky
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Kaitlyn Hardman (summa cum laude)
Master of Business Administration
Jordan Stewart

Master of Science
Ephemiah Wekesa
Master of Science in Education
Megan Clough, Michelle Kizaur, Kayla Rouse, Lindsay Tresansky

 

LATHAM
Bachelor of Arts
Gerald Thompson
Bachelor of Science
Caellie Broadwell, Christopher Coakley, Victoria Folino (cum laude), Erika Fournier (cum laude), Anthony McKay, Kayla Petilli (magna cum laude), Megan Planz (summa cum laude), Samuel Spiro
Certificate of Advanced Study
Carly Mead
Master of Business Administration
Alexandra McNutt
Master of Science in Education
Kelly Landers, Michelle Mainella, Bridgette Moss, Ashley Rapsard

 

LOUDONVILLE
Bachelor of Science
Laura Maloney (summa cum laude), Maria Southworth (cum laude)
Master of Science in Education
Anne Marie Capobianco, Kelly Hasso, Angela Treffiletti

 

MENANDS
Bachelor of Science
Elena Bassett (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Alexander Malsan
Combined Bachelor of Arts/Master of Science in Education
Margaret Battles (magna cum laude)
Master of Science in Education
Andrew Ledoux

 

NISKAYUNA
Certificate of Advanced Study
Emily Lawyer

 

PRESTON HOLLOW
Bachelor of Arts
Lakken Vining

 

RAVENA
Certificate of Advanced Study
Carrie DuBois, Thomas O’Connor

 

SELKIRK
Bachelor of Science
Joseph Rissacher
Certificate of Advanced Study
Darcy Micelli
Master of Business Administration
Darcy Micelli

 

SLINGERLANDS
Bachelor of Arts
Joseph McCaffrey
Bachelor of Science
Alexis Matherly (magna cum laude), Erin O’Sullivan, Maria Ragonese (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Cara D’Amico
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Philip Hauser
Master of Science in Education
Rachael Bacon

 

VOORHEESVILLE
Bachelor of Arts
Everett Hart
Bachelor of Science
Kirsten Carroll (magna cum laude), Eric Conde, Sarah Dykstra (magna cum laude), Danielle Vogel

 

WATERVLIET
Bachelor of Arts
Julie Scharf, Joshua Veshia
Bachelor of Science
Evan Caulfield, Alexandra Luttinger (cum laude), Joseph O’Hagan (cum laude), Victoria Snyder
Certificate of Advanced Study
Willie Leak, Loida Lewinter, Christina Mein, Stefania Sharpe
Master of Business Administration
Faisal Ahmed, Willie Leak
Master of Science
Alamin Ahmed, Rashmi Shivashankar
Master of Science in Education
Steevi DiBernardo, Lockette Follet

 

WESTERLO
Master of Science in Education
Sharon Duker

ALFRED
Bachelor of Science
Alexandra von Stackelberg (summa cum laude)

 

ALFRED STATION
Bachelor of Science
Shelby Allen (magna cum laude)

BRONX

Bachelor of Arts

Erwin Contreras, Ashlie Garcia, Kiana Henriquez, Waheera Mardah (magna cum laude)

Bachelor of Science

Shannon Byrne (cum laude), Kimberly Cabrera (cum laude), Narelyn Camacho, Erika Diaz, Kattery Guzman, Karina Hernandez, Luis Tejada

Certificate of Advanced Study

Elsie Acosta-Figueroa, Emilia Albo-Bernardo, Rahesha Amon, Wendy Barrett, Nicola Bingham, Narelyn Camacho, Patricia Caruso, Cynthia Chambers, Alyssa Colon-Garcia, Kimberly Conrow,  Erwin Contreras, Christine Delgado, Raul Garcia, Claudia Grant, Kisha Henry, Sori Kim, Michelle Madera, Csilla Mate, Nancy Pena, Penelope Perdomo, Aleris Quinones, Vanessa Ramos, Michael Raval, Melanie Rodriguez, Meisha Ross-Porter, Myra Santiago, Luisa Taveras, Laura Vega, Nicole Vega, Kathleen Wiehler

Master of Science

Jamie Wright

Master of Science in Education

Wendy Barrett, Alyssa Colon-Garcia, Csilla Mate, Jacqueline Negron, Nancy Pena, Aleris Quinones, Candice Willie-Lawes

BINGHAMTON
Bachelor of Science
Desiree Birdsall

 

ENDICOTT
Bachelor of Fine Arts
Heather Megyesi (cum laude), Marcie Whitcher (cum laude)
Master of Science
Cameron Schermerhorn

AUBURN
Bachelor of Science
Matthew Leja
Master of Science in Education
Emily Felter

 

UNION SPRINGS
Bachelor of Fine Arts
Joshua Terry

MAYVILLE
Bachelor of Science
Hannah Bensink (magna cum laude)

ELMIRA

Bachelor of Science

Zachary Bellinger

 

HORSEHEADS

Bachelor of Fine Arts

Gina Magistro

NEW BERLIN
Bachelor of Science
Benjimen Weidman (magna cum laude)

 

NORWICH
Bachelor of Fine Arts
Maggie Avolio (magna cum laude)
Bachelor of Science
Robert Krom (summa cum laude), Bonnie Mason (cum laude)

MOOERS
Certificate of Advanced Study
Victoria Perras

 

PERU
Bachelor of Science
Callie Garcia

 

PLATTSBURGH
Master of Science in Education
Chasity Barcomb

 

WEST CHAZY
Bachelor of Fine Arts
Danielle Dayton

ANCRAM

Bachelor of Science

Brianna Martin (cum laude)

 

CANAAN

Master of Business Administration

James Dorato

 

GERMANTOWN

Bachelor of Science

Cody Broast (cum laude)

 

GHENT

Bachelor of Arts

Michayla McMahon

Certificate of Advanced Study

Kevin Knack

Master of Business Administration

Kevin Knack

Master of Science in Education

Brooke Kneller

 

HUDSON

Bachelor of Arts

Justin Davis, Justin Porreca (magna cum laude)

Bachelor of Science

Brianne Doty (magna cum laude), Vincen Pierce (cum laude)

Master of Science in Education

Lakia Walker

 

KINDERHOOK

Bachelor of Science

William Patterson

 

NIVERVILLE

Bachelor of Science

Christopher Benfield (magna cum laude)

 

NORTH CHATHAM

Bachelor of Science

Carolyn Jolly

 

STUYVESANT

Bachelor of Science

Kathryn Groat (magna cum laude)

CORTLAND

Bachelor of Science

Colby Reagan

 

GRAND GORGE

Master of Science in Education

Jennifer Keefe

 

ROXBURY

Combined Bachelor of Science/Master of Business Administration

Paulina Cowan (cum laude)

 

WALTON

Bachelor of Science

Elizabeth Patterson (magna cum laude)

AMENIA

Bachelor of Fine Arts

Joseph Frank

 

BEACON

Bachelor of Science

Alyssa Lahey (cum laude)

Certificate of Advanced Study

Joseph Luzzi

Master of Science in Education

Joseph DiMilia, Brandon Milonovich

 

DOVER PLAINS

Bachelor of Science

Lauren Dowd (cum laude)

 

HOLMES

Bachelor of Arts

Tessa Dickinson

 

HOPEWELL JUNCTION

Bachelor of Arts

Lauren D’Annibale

Bachelor of Science

Julianna Palomba (magna cum laude)

 

LAGRANGEVILLE

Bachelor of Science

Jennifer Alexander, Stephanie Noble (magna cum laude)

Master of Science in Education

Valerie Nelson

 

POUGHKEEPSIE

Bachelor of Arts

Daniel Speranza (cum laude)

Bachelor of Fine Arts

Rachael Engelhardt

Bachelor of Science

Nicole Hogan, Rachel Kazda, Krystopher Lotocky, Olivia Mills, Dylan Tully (cum laude)

Certificate of Advanced Study

Nicole Penn

Master of Business Administration

Jessica Haddad

Master of Science in Education

Ellen Lowndes, Ashley Zahurak

 

POUGHQUAG

Bachelor of Science

Michael Grundig

Certificate of Advanced Study

Erin Piquet

Master of Science in Education

Kathryn Lee

 

RED HOOK

Bachelor of Arts

Nicole Baker (summa cum laude), Amanda Feller (magna cum laude)

Bachelor of Science

Emma Heymann

Master of Science in Education

Erik Lynch

 

RHINEBECK

Bachelor of Science

Emily Marshall (magna cum laude), Bianca Traudt

Master of Science in Education

Megan Lancto

 

STORMVILLE

Bachelor of Arts

Steven Miele

Master of Science in Education

Courtney Pray

 

TIVOLI

Master of Science in Education

Alexander Davey, Meredith Goff

 

WAPPINGERS FALLS

Master of Science in Education

Catherine Hurley, Alicia Piccininno

 

WASSAIC

Bachelor of Science

Lauren Schultz (magna cum laude)

 

WINGDALE

Bachelor of Science

Heather Colley (magna cum laude)

AMHERST
Bachelor of Fine Arts
William Mintzer

 

BUFFALO
Bachelor of Arts
Imran Hossain
Certificate of Advanced Study
Robyn Brady

 

HAMBURG
Bachelor of Arts
Alex DeAntonis

 

WEST SENECA
Bachelor of Science
Michael Balla, Scott Pilecki (cum laude)

LAKE PLACID

Master of Science in Education

Laura Bartell

 

PORT HENRY

Bachelor of Science

Rachel Demarais

 

SCHROON LAKE

Bachelor of Science

Danielle Barror

 

WILLSBORO

Master of Science in Education

Hannah Kirkby

VERMONTVILLE
Bachelor of Science
Jazzmyn Tuthill

BROADALBIN
Bachelor of Arts
Meghan Clemente
Bachelor of Science
Caitlin Masaitis
Master of Science in Education
Jocelyn Hayes

 

GLOVERSVILLE
Bachelor of Arts
Alec Hickey
Bachelor of Science
Amanda Pettit
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Sarah Shane
Master of Science in Education
Elif Ipek-Nobles

 

JOHNSTOWN
Bachelor of Science
Elizabeth Clizbe (magna cum laude), Kaila Saltsman
Master of Science in Education
Alexandra Crankshaw

 

MAYFIELD
Bachelor of Arts
Carly Ovitt
Bachelor of Science
Leejun Taylor
Master of Arts
Samuel Negrich

 

NORTHVILLE
Bachelor of Science
Jacob Dietrich

ATHENS
Bachelor of Science
Brian Bishop, Danielle Chiudina (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Joseph Rothrock
Master of Business Administration
Joseph Rothrock

 

CAIRO
Master of Business Administration
Robert Agostinoni

 

COXSACKIE
Bachelor of Arts
Shannon Friel (magna cum laude)
Bachelor of Science
Brooke Ingram (magna cum laude), Jacqueleine Taccetta

 

DURHAM
Bachelor of Science
Ashley Cunningham (magna cum laude), Eva Cunningham (magna cum laude)
Master of Science in Education
Robert Garofallou-Hogan

 

GREENVILLE
Bachelor of Science
Milissa Silvia, Nicole Wickham
Master of Science in Education
Elizabeth Schlenker, Lauren Werking

 

HANNACROIX
Bachelor of Science
Erica Hamilton (magna cum laude)

 

PALENVILLE
Master of Science in Education
Kayla Carpenter

 

ROUND TOP
Bachelor of Arts
Kacie Munster

 

TANNERSVILLE
Certificate of Advanced Study
Nathan Jones

 

WEST COXSACKIE
Master of Science in Education
Britney Firstiun

HERKIMER
Bachelor of Science
Erica Plumley (magna cum laude), Rachel Waseleski (cum laude)

 

ILION
Bachelor of Science
Kristyn Ozog

 

JORDANVILLE
Master of Science in Education
Tracy Young

 

MOHAWK
Master of Business Administration
Beth Conte

BROOKLYN

Bachelor of Arts

Guadalupe Chavez (magna cum laude), Danyel Gordon

Bachelor of Science

Farlah Cadely, Alexander Herrera (magna cum laude)

Certificate of Advanced Study

Ikenna Agbim, Audrey Atkinson, Abigail Babb, Joan Bain, Maria Balansag, Dex Baptiste, David Becker, Gail-Ann Bishop, Yesenia Borges-Melillo, Oral Brady, Simone Brown, Victoria Bugayenko, Jennifer Butan-John, Karine Cambry, Juditha Capa, Liliet Chang, Rosanna Cinquemani, Angela Colaianni, Brendan Connolly, O’Mayra Cruz, Yaacov Danzinger, Olivia Diaz, Sharon Dror, Kristina Dvorakovskaya, Asante Edwards, Kerrian Edwards, Emilia El Ammari, Sara Elman, Stephanie Estrada, AnnMarie Faraj, Daniel Figueras, Amber Fox, Maria Frangella, Robert Friedman, Eunick Gilles, Mackenzie Grate, Carina Hedglin, Denise Heredia, Mark Horosky, Desiree Hunter, Ramatu Kallon, Susan Katzoff, Christina Kay, Jessica Kessler-Rizzo, Danielle Lamb, Latoya Lebby, Tiffany Lee, Brenda Leonard-Burton, Deborah Lewis, Tanya Louis, Elisa Lundy, Svetlana Margulis, Allan Martin, Marsha Matthews-Friday, Salimah McCallum, Alena Medzyanovskaya, Angelica Melendez, Michelle Minnelli, Tashica Mitchell, Tie-Asia Mobley, Neil Monheit, Jacqueline Moran, Marlig Moronta, Priscilla Mundo, Bridget Nash, Andy Nicot, Sean O’Neill, Mawuli Olivierre, Colleen Parks, Hiral Patel Dillon, Robert Perales, Phillip Reid, Camille Rhoden-Stephens, Andrew Ridore, Stephen Roberts, Yvonne Robertson, Gleny Rodriguez, Yaritsa Rodriguez, Erick Sanchez, Erikka Sharpe, Yelena Shtyrkalo, Yolanda Slade, Jacqueline Smith, Deann Smith, La-Toya Trammell-Newton, Jennifer Troman, Zoya Tsirulnikov, Yelena Vassilyeva, Holly Verner, Yvette Weithers, Ryan Wheeler, Regina Wilson-Shankle, Sheila Zephir

Combined Bachelor of Science/Master of Science

Kalyssa Guadeloupe

Master of Arts

Lauren Hogan

Master of Science in Education

Mario Augustin, Abigail Babb, Dex Baptiste, Gail-Ann Bishop, Tatyana Branicka, Anna Broniek, Bryant Brown, Victoria Bugayenko, Rosanna Cinquemani, Brendan Connolly, Daniel Figueras, Eunick Gilles, Desiree Hunter, Latoya Lebby, Deborah Lewis, Allan Martin, Phillisha Mckenley-Edwards, Camille Rhoden-Stephens, Charmaine Ricketts, Tamara Simpson, Yolanda Slade, Clement Tian, Zoya Tsirulnikov, Marcia Walker, Regina Wilson-Shankle

LYONS FALLS

Bachelor of Science

Christopher Scheer

FAIRPORT

Bachelor of Fine Arts

Bridget Richardson (summa cum laude)

Master of Science in Education

Michelle Kearney, Amanda Young

 

MENDON

Bachelor of Arts

Zachary Noll

 

ROCHESTER

Bachelor of Arts

Emily Kane

Bachelor of Science

Nicole Bini

 

SPENCERPORT

Master of Science in Education

Lauren Alley

 

WEBSTER

Master of Science in Education

Jamie Farris

AMSTERDAM
Bachelor of Arts
Courtney Guttenberg (cum laude)
Bachelor of Science
Erica Hagen (cum laude), Amanda Swart, Shannon Wancewicz
Master of Business Administration
Jared Cechnicki
Master of Science
Teresa Dreaney
Master of Science in Education
Annette Ortiz, Giovanna Picciocca

 

FORT JOHNSON
Master of Business Administration
Matthew Castiglione

 

FORT PLAIN
Bachelor of Science
Teresa Lake (magna cum laude)
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Jason Waite (summa cum laude)

 

FULTONVILLE
Master of Science in Education
Cody Headwell

 

HAGAMAN
Bachelor of Arts
Alexander Wheeler (magna cum laude)
Master of Science in Education
Kerrie Korona

 

SAINT JOHNSVILLE
Bachelor of Science
Tina Shaut

 

TRIBES HILL
Master of Science in Education
Carie Field Hobbs

BALDWIN
Certificate of Advanced Study
Donald Neubauer

 

BETHPAGE
Bachelor of Science
Shane McCormack
Certificate of Advanced Study
Rebecca Schropfer

 

EAST MEADOW
Certificate of Advanced Study
Mark Coccarelli, Lauren Errico, Kenneth Klein

 

ELMONT
Certificate of Advanced Study
Rochelle Brown

 

FARMINGDALE
Certificate of Advanced Study
Michael LoGerfo

 

FLORAL PARK
Certificate of Advanced Study
Susan Burnett, Jeffrey Diebold

 

FRANKLIN SQUARE
Certificate of Advanced Study
Daniela Mazzella, Christine Wallace

 

FREEPORT
Bachelor of Science
Tiffany Ramos
Certificate of Advanced Study
Jemal Graham, Kimalee Jean-Louis, Sheila Lyle-Maxwell, Victoria O’Neill

 

GARDEN CITY
Certificate of Advanced Study
Maryann Morgan, Guy Ramsbottom

 

GLEN COVE
Certificate of Advanced Study
Romy Bennett, Stephanie Flynn
Master of Science in Education
Stephanie Flynn

 

GLEN HEAD
Certificate of Advanced Study
Christopher Galano

 

GREAT NECK
Certificate of Advanced Study
Xiao Jing Feng, Sari Goldberg

 

HEMPSTEAD
Certificate of Advanced Study
Mishka Fox, Veanne Pearson, Tashema Spence-Davis
Master of Science in Education
Veanne Pearson, Tashema Spence-Davis, Corinthia Thompson

 

HEWLETT
Master of Science in Education
Nicole Zingman

 

HICKSVILLE
Certificate of Advanced Study
Katis Romig

 

INWOOD
Certificate of Advanced Study
Kisha Jones

 

LEVITTOWN
Bachelor of Science
Tracy Gonzalez
Certificate of Advanced Study
Kristen Crespo, DeAnna Diamond, Heather Levine, Sulimar Medina
Master of Science in Education

Kristen Crespo, Caitlyn Hughes

 

LOCUST VALLEY
Bachelor of Science
Taylor White
Certificate of Advanced Study
Andrew Akapnitis, Michele Cassano, Jolly Shah

 

LONG BEACH
Certificate of Advanced Study
Anna McGovern, Joy Miller, Annmarie Ragucci, Heather Wachler

 

LYNBROOK
Certificate of Advanced Study
Lainie Bertin, Lisa Darress, Joann Krudis, Diana Perrone

 

MALVERNE
Certificate of Advanced Study
Kellie Ramsey

 

MASSAPEQUA
Bachelor of Science
Maria Scammell (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Michael Duggan, Patrick Fogarty, Danielle Mackey

 

MASSAPEQUA PARK
Certificate of Advanced Study
Kelli Kakol, Brian Kennedy, Kevin Leach

 

MERRICK
Bachelor of Arts
Emily Berger (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Danica Brugge, Ryan Milano, Natascha Simonds, Kristen Walker

 

MINEOLA
Bachelor of Fine Arts
Natalie Leitman
Certificate of Advanced Study
Janna Bello, Jimmy Kalamaras

 

NORTH BALDWIN
Certificate of Advanced Study
Valery Calixte, Natalie Francois-Lafleur, Kurt Michel

 

NORTH BELLMORE
Certificate of Advanced Study
Diana Bramante

 

NORTH MASSAPEQUA
Certificate of Advanced Study
Joseph Messana

 

NORTH MERRICK
Certificate of Advanced Study
Elizabeth Hirsch

 

OCEANSIDE
Certificate of Advanced Study
Thomas Lehman, Bethania Ottomanelli, Joseph Pumo, Pamela Soto

 

OLD BETHPAGE
Certificate of Advanced Study
Donald Herr

 

OYSTER BAY
Certificate of Advanced Study
Michael DeBlasio

 

PLAINVIEW
Certificate of Advanced Study
Hilite Eliasi, Sharin Krinsky, Andrew Nasser, Greg Wasserman

 

PORT WASHINGTON
Certificate of Advanced Study
Lauren Costa, Ivonne Leon, Joseph Wieckhorst

 

ROCKVILLE CENTRE
Certificate of Advanced Study
Nadege Allison, Kathryn Bonagura, Christine Christiansen, Kristin Lamparello, Nicole Morris, Danielle Rugolo, Meghann Tedesco

 

ROOSEVELT
Certificate of Advanced Study
Drusilla Campo

 

ROSLYN HEIGHTS
Certificate of Advanced Study
Natasha Montalbano

 

SEAFORD
Certificate of Advanced Study
Eileen Annino, James Conklin, Francine Fishman

 

SYOSSET
Certificate of Advanced Study
Nancy Scaccia

 

UNIONDALE
Certificate of Advanced Study
Ogechi Iwuoha

 

VALLEY STREAM
Certificate of Advanced Study
Fedryne Arencibia, Crystal Davis, Nina DeVita, Gwenddyn Edwards, John Frias, Alyscia Kohn, Deonne Rose

 

WANTAGH
Certificate of Advanced Study
Daniel Gigliobianco, Lauren Lombardi, Christine Priest, Jaclyn Tangney
Master of Science in Education
Alyssa Trivigno

 

WEST HEMPSTEAD
Certificate of Advanced Study
Laura Almirall, Katia Drouillard
Master of Science in Education
Dayna Chunara

 

WESTBURY
Certificate of Advanced Study
Kalosh Dalipi, Monique Hernandez, Kelly Mendoza, Claudette Pacanontavivat

 

WILLISTON PARK
Bachelor of Arts
Joseph Laino
Certificate of Advanced Study
Carolyn Granger, Kathleen Webber

 

WOODMERE
Certificate of Advanced Study
Ali Dilek

NEW YORK
Bachelor of Science
Jacob Almanzar, Debora Morillo, Jillian Ruiz-Gonzalez, Thomas Sanabria (cum laude), Kiaira Wells
Certificate of Advanced Study
Natalie Bachman, Gilbert Banks, Diane Donato, Lawrence Fogarty, Simira Freeman, Alba Garcia, David Hom, Wells Huang, Lois Jenkins, Alison King, Jeremy Krevat, Anthony Marra, Gisele Melendez, Julie Nuba, Jennifer Rabinowitz, Melissa Ramos, Charles Reilly, Rod Rodriguez, Susan Salinger, Jessica Sauer, Lisa Whitten
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Beata Kirzhner (magna cum laude)
Master of Science in Education
Wells Huang, Anthony Marra, Rod Rodriguez, Jessica Sauer, Lisa Whitten

BOONVILLE

Bachelor of Science

Claire Haile (magna cum laude)

 

NEW HARTFORD

Bachelor of Arts

Maria Rabbia (summa cum laude)

Bachelor of Science

Trevor Callahan

 

ROME

Master of Science in Education

Heather Miller

 

SAUQUOIT

Master of Science in Education

Rebecca Wisniewski

 

SHERRILL

Master of Science in Education

Caitlin Peterson

 

UTICA

Certificate of Advanced Study

Justine Samuel

BALDWINSVILLE

Master of Science in Education

Mandi Hall

 

CICERO

Master of Science in Education

Kayla Murphy

 

CLAY

Bachelor of Science

Aine Evangelista (cum laude)

 

EAST SYRACUSE

Bachelor of Science

Patrick Burke, Stephanie Gross

Master of Science in Education

Kailee Willette

 

MANLIUS

Bachelor of Science

Robert Primo

 

MARCELLUS

Bachelor of Science

Jessica Osborne (magna cum laude)

 

MARIETTA

Bachelor of Science

Heather Masters (cum laude)

 

NORTH SYRACUSE

Bachelor of Science

Cari McKenzie

 

SYRACUSE

Bachelor of Science

Susan Bingham

Certificate of Advanced Study

Erin McLaughlin

Master of Science in Education

Kara Cangemi, Colleen Dorgan, Ashley Robinson

CHESTER
Bachelor of Science
Alan Cabrera, Shannon Wortmann

 

CIRCLEVILLE
Bachelor of Science
Colin Stewart, Alex Vesely

 

CORNWALL ON HUDSON
Master of Science in Education
Dana Welch

 

MIDDLETOWN
Bachelor of Arts
Daniella Toosie-Watson
Bachelor of Science
Tiffany Parker (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Mayda Amabile

 

MONROE
Bachelor of Fine Arts
Matthew Ramirez
Bachelor of Science
Liana Rodriguez
Certificate of Advanced Study
Samantha Eichele, Kimberly Mosca

 

MONTGOMERY
Bachelor of Science
Joanna Dykeman (summa cum laude)
Master of Science in Education
Corinne Streever

 

NEW WINDSOR
Bachelor of Science
Alexis Lamantia (cum laude)

 

NEWBURGH
Bachelor of Science
Valeria Luna, Amanda Quintana (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Daniel Belfi, Jacqueline Fields-Clyburn

 

PORT JERVIS
Bachelor of Science
Emily Onofry (cum laude)

 

ROCK TAVERN
Master of Science in Education
Nicole Marino

 

SCOTCHTOWN
Certificate of Advanced Study
Melina Kontzamanys (cum laude)
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Melina Kontzamanys (cum laude)

 

SLATE HILL
Bachelor of Science
Kaitlyn King

 

WALDEN
Bachelor of Arts
Andrew Cronin
Bachelor of Science
Ashley Arcuri (magna cum laude), Taylor Rossi (cum laude), Daniel Walker

 

WARWICK
Bachelor of Science
Alexis Saccone

 

WASHINGTONVILLE
Bachelor of Fine Arts
Holly Cunningham
Bachelor of Science
Holly Ferraro (cum laude)

CENTRAL SQUARE

Bachelor of Arts

Lauren Antone (magna cum laude)

 

FULTON

Bachelor of Arts

Vanessa Langdon (summa cum laude)

Bachelor of Science

Allyson Bricker

 

OSWEGO

Bachelor of Arts

Madison Palmer

ONEONTA

Bachelor of Science

Jena Parker

BREWSTER

Certificate of Advanced Study

Dignorah LaPorte, Albert Laporte

 

CARMEL

Master of Science in Education

Nicole Casamassima

 

LAKE PEEKSKILL

Certificate of Advanced Study

Kathleen Ziegler

Master of Science in Education

Kathleen Ziegler

 

MAHOPAC

Bachelor of Science

Erin Felix

ASTORIA
Certificate of Advanced Study
Kalliopi Alevriadis, Gerard Langton, Deepak Marwah, Chanel Tillman
Master of Science in Education
Chanel Tillman

 

BAYSIDE
Certificate of Advanced Study
Laurie Barnes Holden, Joan Cerasuolo, Humma Qureshi
Master of Science in Education
Adriana Piraquive, Humma Qureshi, Anndrea Salvatto

 

BELLE HARBOR
Certificate of Advanced Study
Dina Benanti

 

BELLEROSE
Bachelor of Science
Andrew Mancini (magna cum laude), Ashley Tuffy (cum laude)

 

BREEZY POINT
Bachelor of Arts
Mary Kate Nestor (cum laude)

 

BRIARWOOD
Certificate of Advanced Study
Alla Borukhov

 

CAMBRIA HEIGHTS

Certificate of Advanced Study
Carol Lawrence Singletary, Fredrica McDuffus

 

COLLEGE POINT
Certificate of Advanced Study
Lisa Gandolfo-Rivera

 

CORONA
Certificate of Advanced Study
Victoria Kaminsky, Jennifer Velasco

 

DOUGLASTON
Certificate of Advanced Study
Suzanne Miller

 

EAST ELMHURST
Bachelor of Arts
Erica Cawthon
Certificate of Advanced Study
Patricia Falcetta, Erica Morel
Master of Science in Education
Erica Morel

 

ELMHURST
Master of Science in Education
Soledad Montanes

 

FLORAL PARK
Certificate of Advanced Study
Magalis Morales-Guzman

 

FLUSHING
Certificate of Advanced Study
Kariman Kamhawy, Lenny Marin, Tracy Mercado, Farrah Roem
Master of Science in Education
Kariman Kamhawy

 

FOREST HILLS
Certificate of Advanced Study
Annabel Dsouza, Erin Lalor, Jose Martinez-Elias

 

FRESH MEADOWS
Certificate of Advanced Study
Alina Lovasz

 

GLEN OAKS
Certificate of Advanced Study
Alison Kiernan

 

HOWARD BEACH
Certificate of Advanced Study
Crystal Barreto, Jennifer Russo, Luci Salerno, Michelle Stango

 

JACKSON HEIGHTS
Certificate of Advanced Study
April Zappala
Master of Science in Education
April Zappala

 

JAMAICA
Certificate of Advanced Study
Gregory Brummell, Angela Corona, Lisa Henderson, Melissa Oliver, Jetaime Toliver
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Kareem Thomas

 

KEW GARDEN HILLS
Certificate of Advanced Study
Dinh Lu-Berio

 

KEW GARDENS
Certificate of Advanced Study
Cathleen Cuffie-Jack
Master of Science in Education
Cathleen Cuffie-Jack

 

LONG ISLAND CITY
Certificate of Advanced Study
Manuela Guimaraes
Master of Science in Education
Manuela Guimaraes

 

MASPETH
Certificate of Advanced Study
Sofia Kourounis
Master of Science in Education
Sofia Kourounis

 

MIDDLE VILLAGE
Bachelor of Science
Victoria Halvax (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Mary Ellen Fazio, Sabrina Gisone

 

QUEENS
Certificate of Advanced Study
Shelliann Williams
Master of Science in Education
Shelliann Williams

 

QUEENS VILLAGE
Certificate of Advanced Study
Krystle Castillo, Harold Everton
Master of Science in Education

Harold Everton

 

REGO PARK
Certificate of Advanced Study
Victoria Rosen
Master of Science in Education
Victoria Rosen

 

RIDGEWOOD
Certificate of Advanced Study
Joyce Quinde

 

ROCKAWAY BEACH
Certificate of Advanced Study
Janel Solise

 

ROCKAWAY PARK
Bachelor of Science
Shannon Dinerman

 

ROSEDALE
Certificate of Advanced Study
Ernestine Butler-Johnson, Lisa Clarke, Leona Fowler, Seanelle LeeSang

 

SOUTH OZONE PARK
Certificate of Advanced Study
Melanie Diaz, Nafesa Khan

 

SPRINGFIELD GARDENS
Certificate of Advanced Study
Jennifer Callender, Dahlia Jones, Sandra Street
Master of Science in Education
Jennifer Callender

 

ST. ALBANS

Bachelor of Science
Simmone Alexander
Certificate of Advanced Study

Lynette Brown, Ivan Green, Lynnea Moore

 

SUNNYSIDE
Certificate of Advanced Study
Dana Bertisch, Edgar Torres

 

WHITESTONE
Certificate of Advanced Study
Georgia Ioannou

 

WOODHAVEN
Certificate of Advanced Study
Lucy Escalante

 

WOODSIDE
Certificate of Advanced Study
Gerald France, Jerry Perez, Daniel Petrotta, Jean Woods-Powell

AVERILL PARK
Bachelor of Science
Brianne Davis, Stephanie Horton, Daniel Mardon, Kristen Padula (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Kristy Ganance
Master of Arts
Hanna Teal
Master of Business Administration
Kristy Ganance
Master of Science
John Hart
Master of Science in Education
Alexandre Da Silva, Lauren Wager

 

CASTLETON
Bachelor of Fine Arts
Kateri Edwards
Certificate of Advanced Study
Kelly Jones
Master of Business Administration
Rebecca Harris

 

CASTLETON ON HUDSON
Bachelor of Science
Jennifer Walkley (summa cum laude)

 

EAST GREENBUSH
Bachelor of Arts
Ciara Cristo (magna cum laude), Kyle Harder (cum laude), John Lantz
Bachelor of Science
Erik Martin, Sarah Sheehan
Master of Science in Education
Carina Mahar, Lawrence Perez

 

HOOSICK FALLS
Certificate of Advanced Study
Carly Pine
Master of Science in Education
Bridget O’Neil-Hopkins

 

JOHNSONVILLE
Certificate of Advanced Study
Daniel Kalbfliesh

 

MELROSE
Bachelor of Science
Leah Dugrenier (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Karlyne Osepa
Master of Science in Education
Alicia Werner

 

NASSAU
Bachelor of Arts
Amy Zobre
Bachelor of Science
Heidi Brown (cum laude)

 

PETERSBURG
Bachelor of Science
Katherine Bakaitis (magna cum laude), Chantel Bink (magna cum laude),
Tiaira Greene

 

RENSSELAER
Bachelor of Arts
Connor Ramon
Bachelor of Science
Katelyn Hallenbeck
Certificate of Advanced Study
Thomas Brownell, Donald Stevens
Master of Business Administration
Jeffrey Rinehard
Master of Science in Education
Wejdan Aljehani, Majed Aljohani, Marianne Federico, Amanda Riendeau, Sarah Sivertson

 

SCHAGHTICOKE
Bachelor of Science
Mackenzee Hemming

 

STEPHENTOWN
Master of Science in Education
Amanda Oligny

 

TROY
Bachelor of Science
Margaret Baker (magna cum laude), Sydney Baldwin, Michelle Blaauboer (cum laude), Brigid Carhart, Thomas Doyle, Shannon Duncan, Bianca Jordan, Brianna Mann (cum laude), Samantha Willson
Certificate of Advanced Study
Cheryl Brannock, Michael Elliott, Arianna Gaddy-Collington, Tina O’Brien, Kelly Quinn, Emma Steckman
Master of Business Administration
Arianna Gaddy-Collington, Jayme Wood
Master of Science in Education
Michael Agostinoni, Emily Baldwin, Aurora Boyes, Paula Carciu, Kasey Connell, Emily Gustin, Timothy Hepp, Helen Lettieri, Kristin Montano, Kelly Quinn, Mary Russman, Megan Schultz, Travis Strattion

 

VALLEY FALLS
Bachelor of Science
Sydney Ritchie-Liddle (cum laude)
Master of Science in Education
Jessica Lamb

 

WEST SAND LAKE
Master of Science in Education
Megan Ryan

 

WYNANTSKILL
Master of Science in Education
Daniella De Rose, Emily DiMura, Stephanie Maes

STATEN ISLAND

Bachelor of Science

Alexander Ryan (cum laude), Gianna Smith

Certificate of Advanced Study

Nina Antoniello, James Arangio, Linette Arroyo, Stefanie Barnas, Christopher Bejar, Catherine Cognetta, Doris Corniel, John Davis, Jennifer Dimarco, Erin Esposito, Jamie Getreu, Yvonne Hamilton-Cox, Christine Hanley, Nadger Henry, Russell Lieberman, Joseph Mento, Jacqueline Musumeci, Irene Nichols, Pamela Palumbo-Getreu, Christina Panichi, Philip Ponterio, Edwin Rivera, Matthew Scheiper, Christopher Serrano, Antonio Vastano, Nicole Vega, Kristin Vigliotti, Joseph Williams

Master of Science in Education

Casey Quinn, Joseph Williams

BLAUVELT
Certificate of Advanced Study
Meena Lildharrie

 

HAVERSTRAW
Certificate of Advanced Study
Colette Williams

 

MONSEY
Certificate of Advanced Study
Shoshana Nimchinsky

 

NEW CITY
Certificate of Advanced Study
Frances Floyd

 

NYACK
Master of Arts
Tiffany Pearson

 

SPRING VALLEY
Bachelor of Science
Presnir Senat
Certificate of Advanced Study
Michael Smith
Master of Science in Education
Michael Smith

 

THIELLS
Certificate of Advanced Study
Carlos Bermudez
Master of Science in Education
Carlos Bermudez

 

VALLEY COTTAGE
Certificate of Advanced Study
Diantha Barone

 

WEST HAVERSTRAW
Certificate of Advanced Study
Brittani Griffin

MASSENA

Master of Science in Education

Arielle Fregoe, Kaitlin McGregor

 

OGDENSBURG

Bachelor of Arts

Ryan Hooper

Bachelor of Fine Arts

Molly Morrow

 

PARISHVILLE

Master of Science in Education

Kelli Gary

 

POTSDAM

Bachelor of Science

Rukan Khondker (magna cum laude)

AMSTERDAM
Certificate of Advanced Study
Brian Dunn
Master of Business Administration
Vincent Soldani

 

BALLSTON LAKE
Bachelor of Science
Erin Schlensker (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Marissa Shibley
Master of Science in Education
Sarah Abelson, Rachel King, Jennifer Pendleton

 

BALLSTON SPA
Bachelor of Arts
Kimberly Burgess (summa cum laude)
Bachelor of Science
Kayla Curtiss (magna cum laude), Jeffrey Raway
Certificate of Advanced Study
Bradley Strait
Master of Business Administration
Daniel Cramer
Master of Science in Education
Amanda Callanan, Emma Heritage

 

BURNT HILLS
Bachelor of Science
Zoe DuBois, Leanza Kopa (magna cum laude)
Master of Science in Education
Mark Giufre

 

CHARLTON
Master of Arts
Kelly Carpenter

 

CLIFTON PARK
Bachelor of Fine Arts
Lauren Occhiogrosso
Bachelor of Science
Samantha Charbonneau, Francesca Connelly (cum laude), Patrick Difiore, Emma Dooley (cum laude), Cameron Fisher, James Kennedy (summa cum laude), Howard Kreitsek, Sara Macaluso, Jennifer Nelson (magna cum laude), Chloe Tennant, Eric Treacy (magna cum laude), Sarah Watson (summa cum laude)
Certificate of Advanced Study
Megan Chew, Craig Forth, Salma Sinha
Master of Science
Sean Crandell, Prathyusha Kottireddy, Lisa Quaglino, Shravani Ravikanti
Master of Science in Education
Lindsey Bernard, Andrew Bisnett, Katelyn Bonk, Elizabeth Campana, Eric Lewis, Jennifer Lopez, Mallory Reynolds, Amanda Tyrrell

 

CORINTH
Master of Science in Education
Brittany O’Hea

 

FORT EDWARD
Bachelor of Science
Scott Carpenter (summa cum laude)
Master of Science in Education
Julie O’Connell

 

GALWAY
Bachelor of Science
Emily Izzo
Master of Science in Education
Katherine Mueller

 

GANSEVOORT
Bachelor of Science
Corey Towne (cum laude)
Master of Science in Education
Viktoria Abusen, Jessica Duell

 

GREENFIELD CENTER
Bachelor of Science
Michael Sharpe
Master of Science in Education
Carlee Ryfa

 

HADLEY
Bachelor of Arts
Richard Stoll, Dillon Swertner
Bachelor of Science
Jessica Smith (cum laude)

 

HALFMOON
Bachelor of Science
Andrea Bollentin (summa cum laude), Taylor Grupinski (cum laude)
Master of Science in Education
Bethany Cusick, Laura Taormina

 

MALTA
Bachelor of Science
Molly Rae VanGuilder (cum laude)

 

MECHANICVILLE
Bachelor of Arts
Ashley Morrissey
Bachelor of Fine Arts
Darian Blanchard
Bachelor of Science
Christina Destefano (cum laude), Aishwarya Hanspal
Certificate of Advanced Study
Anthony DiTroia, Keri Rosher, Asya Taormina
Master of Science in Education
Chelsea DeStefano, Samantha Lemay

 

PORTER CORNERS
Bachelor of Arts
Phoebe Wells
Certificate of Advanced Study
Jacqueline Thomson
Master of Business Administration
Jacqueline Thomson

 

REXFORD
Bachelor of Arts
Daniel Curry (magna cum laude)
Bachelor of Fine Arts
Felicia Bennett
Bachelor of Science
Juliana Zabielski
Master of Arts
Ryan Grant
Master of Science in Education
Amy Hayes

 

ROUND LAKE
Bachelor of Science
Molly Shapiro

 

SARATOGA SPRINGS
Bachelor of Arts
Ercan Kilic, Jennifer Vinci (magna cum laude)
Master of Arts
Gabrielle Gapczynski
Master of Business Administration
Whitney Shafer
Master of Science in Education
Andrea Bambara, Lauren Bergeron, Kimberly Durant, Josh Johnson, Callie Southerland, Katherine Tarr

 

SCHUYLERVILLE
Master of Science in Education
Elizabeth Smith

 

SOUTH GLENS FALLS
Bachelor of Arts
Derek Laing
Bachelor of Science
Megan Bannon (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Nichole Monroe

 

STILLWATER
Bachelor of Science
Rachael Garrow (magna cum laude), Franchesca Nichols (cum laude)

 

WATERFORD
Bachelor of Science
Edward Clairmont, Erin Davenport (cum laude), Katherine Greco (magna cum laude), Nicole Skiba (magna cum laude), Aaron Whitney, Scott Whitney (summa cum laude)
Master of Science in Education
Mary Ramos

 

WILTON
Bachelor of Science
Kaitlin Chieco (magna cum laude)

BALLSTON LAKE

Bachelor of Science

Nicole Shively (magna cum laude)

 

DUANESBURG

Master of Science

Heather Mallette

 

GLENVILLE

Bachelor of Arts

Christopher Kichton (cum laude)

Bachelor of Science

Erin Calder, Emily LaCoppola (magna cum laude), Toni Spera (summa cum laude), Lynsee Thorington, Deanna White

Master of Science in Education

Anna Carbone-Harms, Kimberly Lamberton, Paul Manzo

 

NISKAYUNA

Bachelor of Arts

Jonathan Munroe

Certificate of Advanced Study

Catie Magil

Master of Science

Yunhee Brown

Master of Science in Education

Rachel Costanzo

 

PATTERSONVILLE

Master of Science in Education

Rachel Martin

 

SCHENECTADY

Bachelor of Arts

Robert Hillerman, Alexander Kirby, Melissa Lounello (cum laude), Jessica Marley (magna cum laude), Matthew Mundy (magna cum laude), Jennifer O’Connor

Bachelor of Fine Arts

Maria Marotta, Rachel Suflita (summa cum laude)

Bachelor of Science

Sarah Agan, Jacquelyn Barnett (magna cum laude), Amanda Bartik, Elisabeth Cecil, Brittany Countryman (cum laude), Michael D’Elisiis, Hannah Doodnauth, Anna Ebert, Erin Farina, Nicole Fiorillo, Mia Frassrand, Joseph Gagliardi, Christian Gunn (magna cum laude), Alyssa Hildebrand (cum laude), Christopher Johnson, Eric LaMalfa (cum laude), Katherine Nelson (cum laude), Peter New, Cody Okonski, Sarah Owens (summa cum laude), Cierra Paul, Nicole Pelkey (cum laude), Elizabeth Popolizio (cum laude), Nicole Preville, Nina Santana, Justin Smith (magna cum laude), Ashmini Somai, Iain St. John, Thomas Verret (cum laude)

Certificate of Advanced Study

Mark English, Katrina Hartman, Marissa Kruzinski, Trinisa Learry, Barbara Wyllie

Master of Arts

Robert Stoddard

Master of Business Administration

Patrick Reilly

Master of Science

David Leather, Irene Nunez, Gregory Reinhart

Master of Science in Education

Sara Adams, Alicia Aragosa, Shannon Ausfeld, Jessica Callahan, Jessica DeMarco, Victoria DeSarbo, Julieanne Dearing, Laura Drahos, Kira Feurstein, Kenneth Kelly, Kimberly Manikas, Milvia Mendez, Tracie Perone, Barbara Wyllie

 

SCOTIA

Bachelor of Arts

Brittney Wensley

Bachelor of Science

Sandra Mayer (summa cum laude), Tyler Spence (magna cum laude)

Master of Business Administration

Michael Spring

Master of Fine Arts

Joshua Sheridan

Master of Science in Education

Erin Caldwell, Brittany Cameron, Daniel Capogna

COBLESKILL
Bachelor of Arts
Amanda Rapant, Andrew Regan (magna cum laude)
Bachelor of Science
Samantha Johnson, Kaitlin Kruglak (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Samantha Johnson, Melissa Kennison

CORNING

Bachelor of Science

Amelia Rossettie (cum laude)

AMITYVILLE
Certificate of Advanced Study
Norman Fairley

 

BAY SHORE
Certificate of Advanced Study
Michael Cestaro, Robert Mascolo
Master of Science in Education
Jeffrey Laudenschlager

 

BAYPORT
Certificate of Advanced Study
Jacqueline Jones

 

BELLPORT
Certificate of Advanced Study
Eva Esposito, Dawn Meyers

 

BOHEMIA
Bachelor of Science
Emily Torre
Certificate of Advanced Study
Carissa Hagan

 

BRIGHTWATERS
Certificate of Advanced Study
Kimberly Boccanfuso

 

CENTER MORICHES
Bachelor of Science
Kelsey Glanzman

 

CENTRAL ISLIP
Certificate of Advanced Study
Nicole Carr

 

COMMACK
Certificate of Advanced Study
Todd Hashinsky

 

CORAM
Certificate of Advanced Study
Giovannina Guarnera

 

EAST ISLIP
Bachelor of Science
James Ferro

 

EAST MORICHES
Bachelor of Science
Colleen Hulbert
Master of Science in Education
Jon Gress

 

EAST NORTHPORT
Certificate of Advanced Study
Heather Dvorak
Master of Science in Education
Heather Dvorak

 

EAST PATCHOGUE
Certificate of Advanced Study
Amy Illardo-Murray

 

EAST SETAUKET
Bachelor of Science
Amanda Marx

 

FARMINGVILLE
Bachelor of Arts
Tyler Piazza

 

HAUPPAUGE
Certificate of Advanced Study
Claudia Osorio
Master of Science in Education
Melissa Weiss

 

HOLBROOK
Bachelor of Science
Haele Dixon (cum laude)
Certificate of Advanced Study
Maura Penteck

 

HOLTSVILLE
Master of Science in Education
Genevieve Diller

 

HUNTINGTON
Certificate of Advanced Study
Jordan Vitta
Master of Science in Education
Ali Glassman

 

HUNTINGTON STATION
Certificate of Advanced Study
Meghan Kozak

 

ISLIP TERRACE
Certificate of Advanced Study
Emily Kraft

 

KINGS PARK
Bachelor of Arts
Nicholas Venier
Certificate of Advanced Study
Ciara Greene

 

LAKE GROVE
Certificate of Advanced Study
Jack Burke

 

MANORVILLE
Certificate of Advanced Study
Laurie Welch Storch
Master of Science in Education
Lisa Burton

 

MASTIC BEACH
Certificate of Advanced Study
Michele Manion

 

MEDFORD
Certificate of Advanced Study
Virjanand Depoo

 

NEW SUFFOLK
Bachelor of Science
Marisa Fedele

 

NORTH BABYLON
Certificate of Advanced Study
Stacey Scarpias

 

NORTHPORT
Bachelor of Science
Michael Santoli
Certificate of Advanced Study
David Barth
Master of Science in Education
David Barth

 

OAKDALE
Bachelor of Science
Kellie Kerr

 

PATCHOGUE
Certificate of Advanced Study
Cleopatra Panagiosoulis, Robert Russell
Master of Science in Education
Michele Wyczawski

 

PORT JEFFERSON STATION
Combined Bachelor of Science/Master of Science in Education
Samantha Capece (summa cum laude)

 

RIDGE
Bachelor of Science
Colleen Weresnick (magna cum laude)
Certificate of Advanced Study
Krista Bily

 

ROCKY POINT
Certificate of Advanced Study
Chris Cherouvis

 

RONKONKOMA
Bachelor of Science
Danielle Shine (magna cum laude)

 

SAINT JAMES
Bachelor of Science
Anna Miceli (magna cum laude)

 

SAYVILLE
Certificate of Advanced Study
Lisa O’Brien, Sara Oshrin

 

SHOREHAM
Certificate of Advanced Study
Justin White

 

WADING RIVER
Certificate of Advanced Study
Heather Giacomin

 

WEST BABYLON
Certificate of Advanced Study
Catherine Hubenko, Christine Jordan, Cristina Quartararo

 

WEST ISLIP
Certificate of Advanced Study
Kristi Keingstein, Renae Rotella

 

WEST SAYVILLE
Certificate of Advanced Study
William Langhan

FERNDALE
Bachelor of Arts
Esa Cano (magna cum laude)

 

LIBERTY
Bachelor of Science
Leeana Santillo (cum laude), Taylor Stoddard (magna cum laude)

 

MONTICELLO
Bachelor of Science
McKenzee Greene, Jakub Mierzwa (cum laude)

 

ROCK HILL
Bachelor of Science
Dara Tanzman

 

ROSCOE
Bachelor of Science
Samantha Mangus (summa cum laude)

 

WURTSBORO
Bachelor of Arts
Christina Maney
Bachelor of Science
Kerissa Bennett (cum laude)

 

YULAN
Bachelor of Science
Michael Kidney (cum laude)

ETNA

Bachelor of Fine Arts

Emily Fisher

 

FREEVILLE

Bachelor of Science

Marissa Ramos (magna cum laude)

GLASCO
Bachelor of Science
Brittany Chlud (cum laude)

 

HIGH FALLS
Bachelor of Arts
Victoria Ortiz (cum laude)

 

HIGHLAND
Bachelor of Science
Alexandra Richard (cum laude)
Master of Science in Education
Amy Rosenberger

 

KINGSTON
Bachelor of Science
Christian Benincasa, Derrick Knox, Ana Saccoman
Master of Science in Education
Amy Frohlich, Corinne Robinson

 

NAPANOCH
Bachelor of Arts
Daniel Quiceno
Certificate of Advanced Study
Daniel Quiceno

 

OLIVEBRIDGE
Master of Science in Education
Brittany Myers

 

PINE BUSH
Bachelor of Science
Elianna Decker
Certificate of Advanced Study
Amber Dunn

 

SAUGERTIES
Bachelor of Arts
Vito Massa, Taylor Snyder
Bachelor of Science
Alexi Boice, Meghan Hook (summa cum laude), Rains Jordan (summa cum laude), Katelyn Noecker (cum laude), Marilea Saxtan (cum laude), Justin Whittaker
Certificate of Advanced Study
Charlynn Caputo

 

SHOKAN
Master of Science in Education
Michelle Millman, Jacob Millman

 

ULSTER PARK
Master of Science in Education
Jeannie Barreto, Janet Diaz

 

WALLKILL
Bachelor of Science
Blair Caswell

 

WEST SHOKAN
Bachelor of Science
Jeremy Pratten

CHESTERTOWN

Bachelor of Science

Margo Broderick

 

GLENS FALLS

Bachelor of Arts

James Kelly

Bachelor of Fine Arts

Lynne Dougherty

Combined Bachelor of Arts/Master of Arts

Alexis Fischer (summa cum laude)

 

LAKE GEORGE

Bachelor of Science

Kurt Graff, Amanda Rose Mastropietro (magna cum laude)

 

QUEENSBURY

Bachelor of Arts

Tyler Gereau

Bachelor of Fine Arts

Lauren Pennock (cum laude)

Bachelor of Science

Stacia Burns (summa cum laude), Victoria Gaunt, Elizabeth Locaputo, Jessica Orban, Ryan Steinbach (magna cum laude)

Master of Business Administration

Rashmi Bhosale, Michael DeChick

Master of Science in Education

Elise Naylor

ARGYLE
Combined Bachelor of Arts/Master of Science in Education
Marlee Wood (magna cum laude)

 

CAMBRIDGE
Bachelor of Arts
Christopher Crucetti (cum laude)

 

EAGLE BRIDGE
Master of Science in Education
Aydin O’Hearn

 

FORT ANN
Master of Science in Education
Amanda Connor

 

FORT EDWARD
Master of Science in Education
Breanne Sprague

 

GRANVILLE
Master of Science in Education
Danielle Milanese

 

GREENWICH
Bachelor of Science
Emily Costopoulos, Clark Mealy

 

HUDSON FALLS
Bachelor of Arts
Molly-Kate Webster
Certificate of Advanced Study
Kelsey White
Master of Business Administration
Kelsey White

MARION

Bachelor of Science

Lauren Modzelewski (magna cum laude)

BEDFORD

Certificate of Advanced Study

Gregory McCullough

 

BRONXVILLE

Certificate of Advanced Study

Cesar Nina

 

CORTLANDT MANOR

Certificate of Advanced Study

Christopher Power

Master of Science in Education

Christopher Power

 

HARTSDALE

Certificate of Advanced Study

Lauren Shea

 

HAWTHORNE

Certificate of Advanced Study

Casey Kenny

Master of Science in Education

Casey Kenny

 

IRVINGTON

Certificate of Advanced Study

Enissa Acevedo, Kevin Fischer

Master of Science in Education

Kevin Fischer

 

MAMARONECK

Certificate of Advanced Study

Ronald Nobles

 

MOUNT KISCO

Certificate of Advanced Study

Jason Green

 

MOUNT VERNON

Certificate of Advanced Study

Tahsheema Braxton, Margaret Fountain Coleman, Elan Stephenson

Master of Science in Education

Tahsheema Braxton

 

NEW ROCHELLE

Certificate of Advanced Study

Magdelyn Noboa, Christopher Williams

Master of Science in Education

Margaret Malloy, Magdelyn Noboa

 

PELHAM

Bachelor of Science

Meghan Reynolds

Certificate of Advanced Study

Ericka Barrera

Master of Science in Education

Ericka Barrera

 

TARRYTOWN

Certificate of Advanced Study

Johanny Lopez

Master of Science in Education

Johanny Lopez

 

WEST HARRISON

Certificate of Advanced Study

Jacqueline Radoslovich

 

WHITE PLAINS

Certificate of Advanced Study

Gregory Lau, Sheila Manuel, Tracey Pacelle, Ilana Sitkoff, Jennifer Wesolowski

Master of Science in Education

Gregory Lau, Sheila Manuel, Tracey Pacelle

 

YONKERS

Certificate of Advanced Study

Michael Bollati, Alrick Crowe, Angela Henry, Carolina Liriano, Tara Ryba, Sionery Villar, Tara Ware

Master of Science in Education

Michael Bollati, Angela Henry, Yamile Ledesma, Tara Ware, Isaac del Monte

Out of State

LOS ANGELES COUNTY

SANTA MONICA

Master of Science in Education

Shiri Steinberg

 

ORANGE COUNTY

IRVINE

Master of Science in Education

Kelly Morse

 

TUSTIN

Bachelor of Science

Amanda Vasquez

 

SAN MATEO COUNTY

PORTOLA VALLEY

Bachelor of Science

Jessica Diedrich

FAIRFIELD COUNTY

BETHEL
Bachelor of Science
Jayme Clemente

DANBURY
Bachelor of Arts
Stephen Schillat

Certificate of Advanced Study
Monica Mazzella

NEWTOWN
Certificate of Advanced Study
Geoff Curtis

NORWALK
Certificate of Advanced Study
Annette Velez

Master of Science in Education
Lisa Angelini

STAMFORD
Master of Science
Gregory Voutsinas

 

HARTFORD COUNTY
AVON
Bachelor of Science
Gabriel Pellino (cum laude)

BRISTOL
Bachelor of Science
Joseph Badore (cum laude), Taylor Benson (magna cum laude)

COLLINSVILLE
Bachelor of Science
Jonathan Cahill

EAST HARTFORD
Bachelor of Arts
Priscilla Ly (summa cum laude)

MANCHESTER
Bachelor of Arts
Ashley Radau

NEWINGTON
Master of Science in Education
Melissa Florio , Kimberly Ramos

SOUTH WINDSOR
Combined Bachelor of Science/Master of Science
Emily Armstrong (summa cum laude)

WEST GRANBY
Bachelor of Science
Jessie Williams

WEST HARTFORD
Bachelor of Science
Emily Mowel (magna cum laude)

 

LITCHFIELD COUNTY
TORRINGTON
Bachelor of Arts
Alina Gurtowsky
Bachelor of Science
Scott Schulze

 

MIDDLESEX COUNTY
MIDDLETOWN
Bachelor of Science
Maria Malafronte

 

NEW HAVEN COUNTY
CHESHIRE
Master of Science in Education
Kaitlin DeFrancesco

GUILFORD
Bachelor of Science
Alexander Rosa (cum laude)

NORTH HAVEN
Bachelor of Arts
Halle Cairns (summa cum laude)

SEYMOUR
Master of Science in Education
Jessica Wheeler

WEST HAVEN
Master of Science in Education
Christian Thompson

WOLCOTT
Bachelor of Science
Benjamin Jaffy (cum laude)

 

NEW LONDON COUNTY
EAST LYME
Bachelor of Science
Lily Appleton
Master of Science in Education
Bridget Buckley

 

TOLLAND COUNTY

SOMERS
Bachelor of Science
Krista Morello (cum laude)

TOLLAND
Bachelor of Science
Kristin Carr (cum laude), Caitlin Connelly (cum laude)

 

WINDHAM COUNTY
POMFRET CENTER
Bachelor of Science
Aideen Hanlon (magna cum laude)

NEW CASTLE COUNTY
BEAR
Master of Science in Education
Bethany Nieves

BREVARD COUNTY
CAPE CANAVERAL
Bachelor of Fine Arts
Morgan Denman

 

BROWARD COUNTY
POMPANO BEACH
Certificate of Advanced Study
Kristin Bishop

 

MARTIN COUNTY
PALM CITY
Bachelor of Science
John Hooker

 

PALM BEACH COUNTY
LAKE WORTH
Master of Science in Education
Briana Sinnett

FULTON COUNTY
ATLANTA
Master of Science in Education
Wejdan Sibyani

McHENRY COUNTY
OAKWOOD HILLS
Master of Science in Education
Danielle Samuels

CUMBERLAND COUNTY
HARPSWELL
Bachelor of Science
Andrew Reifman-Packett (cum laude)

PORTLAND
Master of Science in Education
Alexandra Magnaud

CALVERT COUNTY
OWINGS
Bachelor of Science
William Jackson

BARNSTABLE COUNTY
HARWICH
Master of Science in Education
Diane Gibbons

 

BERKSHIRE COUNTY

ADAMS
Master of Science in Education
Brianna Bresett

DALTON
Bachelor of Science
Ryan Kasala

PITTSFIELD

Bachelor of Science

Neil Bednar

Master of Science in Education

Jessica Passetto

TYRINGHAM
Master of Science in Education
Gregory Tyrosvoutis

 

BRISTOL COUNTY
TAUNTON
Master of Science in Education
Meghan Dawley

 

ESSEX COUNTY
ANDOVER
Bachelor of Science
Samantha Hall (magna cum laude)

ROCKPORT
Bachelor of Science
Molly Sonia (magna cum laude)

TOPSFIELD
Bachelor of Science
Katherine LeClair (magna cum laude)

 

HAMPDEN COUNTY
EAST LONGMEADOW
Bachelor of Science
Gabriella Pizzanelli (cum laude)
Combined Bachelor of Science/Master of Science in Education
Jillian Daigneault (cum laude)

HOLYOKE
Master of Science in Education
Laura Kulig

LONGMEADOW
Master of Science in Education
Adria Balgassi

LUDLOW
Bachelor of Fine Arts
Autumn Ballard

WESTFIELD
Bachelor of Arts
Jacob Mortensen
Master of Science in Education
Christina Ronchi

 

HAMPSHIRE COUNTY
AMHERST
Bachelor of Arts
Mariah Lesure

HADLEY
Master of Science in Education
Laura Bengis

NORTHAMPTON
Bachelor of Science
Justin Golec

 

MIDDLESEX COUNTY

ACTON

Bachelor of Science
Matilda Hart (magna cum laude)

LOWELL
Bachelor of Fine Arts
Susana Cadena (magna cum laude)

Bachelor of Science
Derek Reed

LEXINGTON
Master of Science in Education
Rania Alalet

NORTH CHELMSFORD
Master of Science in Education
Kate Weber

READING
Bachelor of Science
Ian West (cum laude)

 

NORFOLK COUNTY
BELLINGHAM
Master of Science in Education
Rachel Flaherty

 

FOXBORO
Certificate of Advanced Study
Jessica Garbowski

 

SUFFOLK COUNTY
BOSTON
Master of Science in Education
Kathryn Downes

 

WORCESTER COUNTY
SHREWSBURY
Bachelor of Science
Emily Benjamin

OAKLAND COUNTY
TROY
Bachelor of Science
Jennifer Busk (cum laude)

DAKOTA COUNTY
ST. PAUL
Master of Science
Bindu Madhavi Wuyyuru

CHESHIRE COUNTY

NORTH WALPOLE

Certificate of Advanced Study

Elizabeth Forrest

Master of Science in Education

Elizabeth Forrest

 

GRAFTON COUNTY

LEBANON

Bachelor of Arts

Maria Gesek

 

HILLSBOROUGH COUNTY

GOFFSTOWN

Bachelor of Science

Kyle Duclos (summa cum laude)

 

MERRIMACK COUNTY

HOPKINTON

Master of Science in Education

Katelyn Sorensen

 

SULLIVAN COUNTY

CHARLESTOWN

Bachelor of Arts

Ryan McPherson (magna cum laude)

BERGEN COUNTY
EMERSON
Bachelor of Science
Alexander Triana

FORT LEE
Certificate of Advanced Study
Mahogany Sanders

Master of Science in Education
Mahogany Sanders

PARK RIDGE
Bachelor of Arts
Nina Buonarota

TEANECK
Bachelor of Arts
Isaiah Agojo
Certificate of Advanced Study
Vanessa Jordain Addison, Nicole Thomas

Master of Science in Education
Vanessa Jordain Addison

WYCKOFF
Certificate of Advanced Study
William Aloia

 

ESSEX COUNTY

CEDAR GROVE
Certificate of Advanced Study
Lisa Velazquez

EAST ORANGE
Certificate of Advanced Study
Joi Paisley

MAPLEWOOD

Certificate of Advanced Study
Limor Levy

Master of Science in Education
Limor Levy

NEWARK
Certificate of Advanced Study
Rick Wilson

 

HUDSON COUNTY
HOBOKEN
Certificate of Advanced Study
Amanda Bustos

JERSEY CITY
Master of Arts
Gary Geronimo
Master of Science in Education
Andrew Lazarus

NORTH BERGEN
Bachelor of Science
Franchesca Rodriguez

 

HUNTERDON COUNTY
ANNANDALE
Bachelor of Science
Nicolas Novelli

 

MIDDLESEX COUNTY
JAMESBURG
Certificate of Advanced Study
Sampurna Rawal

OLD BRIDGE
Certificate of Advanced Study
Raul Padilla

PISCATAWAY
Certificate of Advanced Study
Nordian Scafe

 

MONMOUTH COUNTY
MANALAPAN
Certificate of Advanced Study
Kristen DiNoia , Jill Sullivan

 

MORRIS COUNTY
PARSIPPANY
Master of Science
Jasmin Modi

 

PASSAIC COUNTY
CLIFTON
Certificate of Advanced Study
John Masterson

 

UNION COUNTY

KENILWORTH
Bachelor of Arts
Cherie Ruiz

FRANKLIN COUNTY
DUBLIN
Master of Science in Education
Cristina Getz

TULSA COUNTY
TULSA
Master of Science
Akhil Madhavaram

WASHINGTON COUNTY
TIGARD
Bachelor of Science
Michaela Phillips (magna cum laude)

BERKS COUNTY
MOHNTON
Master of Science in Education
Amanda Waradzin

 

DAUPHIN COUNTY
HARRISBURG
Master of Science in Education
Taylor Bulman

 

DELAWARE COUNTY
MEDIA
Bachelor of Fine Arts
James Wolff

 

LUZERNE COUNTY
PLAINS
Master of Science in Education
Bridget Hine

 

MONROE COUNTY
CRESCO
Bachelor of Science
Collin Bevan (cum laude)

 

MONTGOMERY COUNTY
ROYERSFORD
Master of Science in Education
Kelsi Andrescavage

 

PIKE COUNTY
MILFORD
Bachelor of Science
Carissa Dube (cum laude)

 

SCHUYLKILL COUNTY
ORWIGSBURG
Bachelor of Science
Steven Graff

 

TIOGA COUNTY
MANSFIELD
Master of Science in Education
Taryn Rumsey

 

YORK COUNTY
LEWISBERRY
Bachelor of Science
Coby Schwartz (magna cum laude)

PROVIDENCE COUNTY
PASCOAG
Master of Science in Education
Kaitlyn Turcotte

 

WASHINGTON COUNTY
WESTERLY
Bachelor of Science
Meaghan Hurley (magna cum laude)

BENNINGTON COUNTY

BENNINGTON

Combined Bachelor of Science/Master of Science in Education

Katherine Cross (summa cum laude)

MANCHESTER

Bachelor of Arts

Daniel Frank (magna cum laude)

POWNAL

Master of Science

Shipra Goel

SHAFTSBURY

Bachelor of Fine Arts

Ashley Holley

 

CHITTENDEN COUNTY

COLCHESTER

Master of Science in Education

Brittany Pfaff

MILTON

Bachelor of Science

Katherine Bouchard

 

RUTLAND COUNTY

PAWLET

Bachelor of Science

Makayla Stone (cum laude)

 

WINDSOR COUNTY

WHITE RIVER JUNCTION

Bachelor of Arts

Sarah Illingworth (magna cum laude)

FAIRFAX COUNTY
FAIRFAX
Bachelor of Arts
Tyler Hansen

SNOHOMISH COUNTY

EVERETT

Bachelor of Science

Ophelia Rose

HANCOCK COUNTY
WEIRTON
Certificate of Advanced Study
Shawneen Matask
Master of Science in Education
Shawneen Matask

CHIPPEWA COUNTY
CHIPPEWA FALLS
Certificate of Advanced Study
Ashley Salmonson
Master of Science in Education
Ashley Salmonson

LARAMIE COUNTY
CHEYENNE
Master of Science in Education
Karlei Fura

International

NEW BRUNSWICK

SHEDIAC

Master of Science in Education

Alanna Veniot

 

ONTARIO

ANCASTER

Bachelor of Science

Jamie Hutcheson

KLEINBURG

Master of Science in Education

Alessia Tenaglia

MISSISSAUGA

Master of Science in Education

Julia Vasarevic

OWEN SOUND

Master of Science in Education

Lindsay See

HUZHOU, ZHEJIANG
Master of Science in Education
Yan Dai
SHANDONG
Master of Business Administration
Xiaoyu Ding

HYDERABAD
Master of Science
Sai Krishna Thaduri

VISAKHAPATNAM, ANDHRA PRADESH
Master of Science
Sudeshna Chintalapati

 

For More Information, Contact:

Benjamin Marvin
Director of Media Relations